NANOTECHNOLOGIA W DENTYSTYCE (6)

6.1 Czy nanotechnologia w dentystyce i innych dziedzinach jest bezpieczna? 

W kilku poprzednich artykułach pisałam wyłącznie o pozytywnym aspekcie zastosowania nanoproduktów. Jest jednak sporo badań naukowych ostrzegających przed przedwczesnym zachwytem tą technologią stosowaną na organizmach żywych. Przypomnę, że nanomateriały są to substancje, które celowo zostały zsyntetyzowane w taki sposób, by utworzyć drobinki o nanometrycznej wielkości, stąd nazwa nanocząstki. Jeden nanometr to miliardowa część metra. Właśnie ta mikroskopijna wielkość nanocząstek utrudnia badania nad ich wpływem na środowisko i zdrowie człowieka. 
Jednak te „super genialne maleństwa” rodzą obawy nie tylko wśród zwykłych konsumentów, lecz także w kręgach naukowców. Serge Stoll, starszy wykładowca i pracownik naukowy na Uniwersytecie w Genewie, specjalista w dziedzinie chemii fizycznej i środowiska w swoich wypowiedziach ostrzega: "Jestem przekonany, że otwieramy teraz puszkę Pandory produkując masowo obiekty, o których wiemy bardzo mało na temat ich potencjalnej toksyczności". 
Dla naukowców, nanomateriały są problematyczne z dwóch powodów: po pierwsze, jest bardzo mało badań odnośnie ich bezpieczeństwa dla ludzkiego zdrowia, a po drugie nikt nie zbadał ich wpływu na środowisko. Badania przeprowadzane w 2011na paście do zębów zawierającej nanocząstki wykazały, że dwutlenek tytanu może wywołać stan zapalny w płucach podobny do powodowanego przez azbest! Badania te jednak są niejako pomijane i światowa produkcja nanomateriałów stale rośnie. Jest jednak nadzieja, że nanocząstki zostaną wreszcie dokładnie zbadane. Mają tak wspaniałe właściwości, a jednocześnie ostrzega się przed ich potencjalną toksycznością. 

Podobny wpływ mają również nanocząsteczki srebra, które znajdujemy w paście do zębów, zabawkach dziecinnych czy ubraniach. Samo srebro nie jest niebezpieczeństwem, ale nanosrebro może nim być. Srebro jako metal nie stanowi żadnego niebezpieczeństwa, ale jeśli rozbije się je na nanocząsteczki, przybierają one rozmiar tak mały, że mogą przebić ścianę komórki. Jeśli nanosrebro przejdzie do komórek ludzkich może powodować w nich zmiany wyjaśnia profesor Frank Kiejsen z Wydziału Biochemii Molekularnej Uniwersytetu Southern Denmark. Badanie, które zostało opublikowane w dzienniku ACS Nano, skupiło się na badaniu ludzkich komórek nerkowych i miało na celu odkrycie, jakiego efektu w ludzkim organiźmie należy się spodziewać po spożyciu nanosrebra. 

Badacze stwierdzili, że nanosrebro prowadzi do uformowania się w komórkach bardzo szkodliwych wolnych rodników. Oprócz tego udowodniono, że pojawiają się zmiany w kształcie i ilości białek. Naukowcy są zaniepokojeni tym faktem. Nanosrebro jest teraz coraz częściej używane. Niebezpieczne wolne rodniki w ludzkim ciele spowodowane użyciem nanosrebra połączone jest z poważnymi dolegliwościami jak choroba Alzheimera czy Parkinsona. 

W świetle tych badań, duńscy profesorowie ostrzegają przed użyciem suplementów zawierających nanosrebro, często dla ochrony przeciwbakteryjnej, przeciw grypie czy do walki z rakiem. Ich zdaniem użycie tych produktów powinno być zakazane. 

W następnym Biuletynie dalszy ciąg na temat badań dotyczących potencjalnego zagrożenia. 
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.