Montreal jest drugim co do wielkości miastem Kanady - aglomeracja, w której skład wchodzą m.in. miasta Laval, Longueuil, Verdun i St-Laurent liczy obecnie ponad 4,2 mln. mieszkańców. Ok. 70% ludności stanowią Kanadyjczycy pochodzenia francuskiego. Tak w mieście jak i w całej prowincji Québec, w której Montreal się znajduje, francuski jest jedynym oficjalnie obowiązującym językiem urzędowym. 

Montreal - obok Nowego Jorku i San Francisco - jest jednym z najbardziej kosmopolitycznych miast na kontynencie amerykańskim. Jest także, po Toronto, drugim co do wielkości ośrodkiem przemysłowym i finansowym Kanady. Położony nad rzeką Św. Wawrzyńca, ok. 500 km od Oceanu Atlantyckiego jest największym kanadyjskim portem morskim i jednym z największych w świecie portem eksportowym zboża. W mieście mają siedziby cztery uniwersytety oraz niezliczone instytucje naukowe, co czyni miasto głównym centrum życia intelektualnego kraju. 

W XVI w. istniała tu osada obronna Irokezów zw. Hochelaga, którą odwiedził w 1535 r. Jacques Cartier; nazwał on sąsiednie wzgórze Górą Królewską (Mont Réal). W 1642 roku misjonarze francuscy założyli tu trwałe osiedle, do 1700 r. zwane Ville-Marie, które stało się znaczącym ośrodkiem handlu futrami i zaopatrzenia traperów. W 1760 r. miasto zostało zdobyte przez wojska angielskie, a w 1763 (Traktat Paryski) Francja odstąpiła je Anglii. 

Polonia montrealska liczy sobie ok. 52 tys. osób - jest to piąte pod względem wielkości skupisko Polaków w Kanadzie (po Toronto, Vancouver, Winnipeg i Edmonton).

Oto kilka migawek z naszego miasta (kliknij na zdjęcie, aby uzyskać powiększenie)
 
..
 Krótkie, 2-minutowe filmy o mieście (Tourism Montreal na YouTube)
..

.Więcej informacji o Montrealu znajdziesz tutaj:

.http://pl.wikipedia.org/wiki/Montreal
.http://www.ville.montreal.qc.ca
.http://www.tourism-montreal.org
.http://www.vieux.montreal.qc.ca/
.http://www.montrealgazette.com
.http://www.cyberpresse.ca/

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkujšcej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.