DENTYSTYCZNE RELIKWIE (2)

W tym miesiącu opiszę inne ciekawe relikwie dentystyczne.

Święta Apolonia od bólu zębów.

Jest ona patronką stomatologów i do niej zwracają się osoby cierpiące na ból zębów i dziąseł. Żyła w III wieku w Aleksandrii. Była diakonisą, czyli katolicką zakonnicą opiekującą się dziećmi i chorymi.

Zmarła w okrutnych męczarniach 9 lutego 249 roku. Zginęła podczas prześladowań chrześcijan. Poganie zmiażdżyli jej szczęki i powybijali wszystkie zęby. Następnie zapalili wielki stos i zagrozili, że ją spalą, jeśli nie wyrzeknie się wiary. Apolonia po chwili namysłu sama weszła do ognia. Jej męczeństwo zostało opisane w jednym z listów świętego Dionizego Wielkiego. Kościół katolicki kanonizował Apolonię w 249 roku i uznał za orędowniczkę od bólu zębów.

Większość relikwii św. Apolonii to zęby lub odłamki zębów. Najpopularniejsze z nich znajdują się w Antwerpii, Brukseli, Porto i Kolonii. Jednak nie są to jedyne miejsca, gdzie znajdują się relikwiarze ze szczątkami świętej. Z pewnością trudno stwierdzić, które z nich są prawdziwymi fragmentami zębów świętej, a które są falsyfikatami.

Św. Apolonia przez 133 lata miała swoje miejsce na Ziemi. Żeglarze portugalscy nazwali jej imieniem odkrytą w 1505 roku wyspę. W 1638 roku, po skolonizowaniu tego terytorium przez Holendrów, wyspę przemianowano na Mauritius.
Poniżej zdjęcie relikwiarza z zębem świętej z katedry w Poro w Portugalii.

Św. Apolonia w ikonografii przedstawiana jest, jako młoda kobieta trzymająca w ręce kleszcze z wyrwanym zębem.

Podczas jednego z kongresów dentystycznych w Krakowie został zaprezentowany słynny obraz Andy Warhola przedstawiający patronkę dentystów - zdjęcie niżej.

Męczeństwo Św. Apolonii przedstawiono na obrazie w bocznym ołtarzu Kościoła Mariackiego w Krakowie. Jest to obraz barokowy, prawdopodobnie pędzla Łukasza Orłowskiego, na którym do przywiązanej do słupa dziewczyny zbliża się kat z kowalskimi cęgami, aby wyrywać zęby i łamać szczęki.

Modlitwy do świętej wznosili zarówno pacjenci jak i poprzednicy współczesnych dentystów. Johan Georg Keissler w swoim pamiętniku z podróży opublikowanym w 1551 roku, wspomina, że praktykujący w Turynie "rwacze zębów" każdy zabieg rozpoczynali od słów "con adjucto di Santa Apolonia".

Przez wiele stuleci wierzono, że osoby pragnące uzyskać opiekę świętej powinny zachować ścisły post w dniu jej śmierci, czyli 9 lutego.

Cesarz Ferdynand III i jego żona Maria ufundowali w kościele św. Augustyna w Wiedniu kaplicę świętej Apolonii w podzięce za ustąpienie bólu zęba nękającego ich syna Leopolda. Oprócz bogatego wystroju kaplicy cesarzowa złożyła w niej cenną relikwię w postaci zęba świętej.


 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.