PASTY DO ZĘBÓW NIE TESTOWANE NA ZWIERZĘTACH (1)

Gdy kupujemy pastę do zębów zwracamy głównie uwagę na jej właściwości, na opakowanie, na cenę, na markę, czasami wczytujemy się w jej składniki. Najczęściej nieświadomie sięgamy po produkty testowane na zwierzętach, złaszcza że informacji na ten temat jest tak mało.

Obecnie ponad 200 koncernów kosmetycznych na całym świecie przeprowadza testy na zwierzętach. Najczęściej są to króliki, szczury, małpy, psy czy koty. Poddawane testom zwierzęta trzymane są w niehumanitarnych warunkach, a przeprowadzane badania kończą się przeważnie poważnym okaleczeniem lub śmiercią. Co ciekawe, przez wszystkie lata testowania kosmetyków na zwierzętach, żaden z badaczy nie wykazał skuteczności tego typu testów.

W 2013 roku Unia Europejska wprowadziła zakaz tego typu badań. Firmy które chcą sprzedawać swe produkty w państwach Unii muszą przeprowadzać alternatywne testy badawcze. Zakaz dotyczy wszystkich rodzajów kosmetyków, od kremów pielęgnacyjnych po szminki i pasty do zębów.

"To historyczne wydarzenie to kulminacja ponad 20 lat kampanii. Teraz użyjemy naszej determinacji i wizji na poziomie globalnym, tak by reszta świata podążała tym samym tropem" - powiedziała Michelle Thew, przewodnicząca organizacji Cruelty Free International od lat zajmującej się działaniami na rzecz zakazania testów na zwierzętach.

Okazuje się, że pomimo zakazów w Unii Europejskiej, większość dostawców produktów z innych części świata wciąż toleruje badania prowadzone na zwierzętach przez producentów.

Nie będę tu opisywać jak okrutnie męczy się zwierzęta testując pasty do zębów. Zakaz obowiązuje Unię, nie obejmuje niestety reszty świata.

Testowanie na zwierzętach jest ogromnym problemem w kwestii praw zwierząt.

Kupując produkt nie zdajemy sobie sprawy z tego że szampon został testowany na króliku, szminka została na siłę wprowadzona do żołądka kota, a pasta do zębów została wtarta w oko psa. Niestety takie sytuacje ciągle mają miejsce, bo na to pozwalamy.

Uświadomienie sobie efektów naszych czynów jest początkiem procesu, by zacząć żyć w etyczny i sprawiedliwy sposób. By cokolwiek zmienić musimy być świadomi tego co jemy, co kupujemy i kogo wspieramy.

W przyszłym miesiącu dalszy ciąg tego tematu.
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.