NANOTECHNOLOGIA W DENTYSTYCE (2)

Diamenty nie tylko do ozdoby.

Amerykańscy naukowcy zauważyli, że do leczenia kanałowego zębów doskonale nadają się diamenty, a właściwie ich nano cząsteczki. Stworzony przez badaczy nowy materiał wypełniający, składający się z nanodiamnetów zmieszanych z materiałem wypełniającym kanał, gutaperką, oraz antybiotykiem np. amoksycyliną, pomyślnie przeszedł wszelkie próby kliniczne. Preparat ten świetnie sprawdza się w zębach o nietypowej budowie anatomicznej, w których występują wąskie, zarośnięte kanały, zakrzywione korzenie czy nietypowe odnogi.

Zastosowanie nanotechnologii w produkcji materiałów dentystycznych ma istotny wpływ na ich właściwości. Najczęściej stosowane są nanowypełniacze na bazie krzemionki, węgla, srebra, tytanu, złota i innych pierwiastków. Wykorzystanie nanocząsteczek znacząco wpływa na polepszenie biozgodności oraz właściwości fizyko-chemicznych, przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Wykazują one również lepszą estetykę.

Nanotechnologię zastosowano ostatnio przy wyrobie nowych odmian mas wyciskowych. Nowoczesne polimery silikonowe są o wiele bardziej wytrzymałe na odkształcenia, zerwania czy rozpuszczania.

W stopach metali używanych w dentystyce, zastosowanie nanotechnologii pozwoliło na opracowanie nowych, lepszych stopów. Pokrywanie powierzchni stopów konwencjonalnych różnymi powłokami  ogranicza znacznie ich korozję w środowisku jamy ustnej, oraz eliminuje ewentualne odczyny alergiczne na niektóre metale zawarte w stopach.
Nanoleki są prawdopodobnie przyszłością farmacji. Obecnie leki podawane są, doustnie, lub dożylnie, co powoduje efekty niepożądane.

W sytuacji idealnej lek powinien się dostawać od razu do źródła, do przyczyny dolegliwości. Użycie nanotechnologii pozwoli transport leku w specjalnej kapsulce, co wyeliminuje jego działanie uboczne na inne tkanki. Technologia ta jest ogromną nadzieją w dziedzinie onkologii. Nanomateriały są odporne na działanie bakterii.

Zastosowanie nanotechnologii w produkcji materiałów dentstycznych ma istotny wpływ na ich właściwości. Wykorzystanie nanocząsteczek znacząco wpływa na polepszenie biozgodności oraz właściwości fizyko-chemicznych, przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Wykazują one również lepszą estetykę.
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.