NANOTECHNOLOGIA W DENTYSTYCE (4)

WALKA Z PRÓCHNICĄ W SKALI NANO

W tym miesiącu opiszę szczegółowiej zastosowanie nanocząsteczek srebra w leczeniu prochnicy.
Próchnica zębów, mimo postępów w leczeniu, jest nadal bardzo powszechna we wszystkich grupach wiekowych. 
Duży problem stanowi leczenie próchnicy wtórnej, która pojawia się na granicy wypełnienia i tkanek zęba. Wymiana wypełnień z powodu próchnicy wtórnej jest bardzo rozpowszechniona oraz kosztowna. Naukowcy pracują nad nowym kmpozytem, który oprócz tego, że ma być estetyczny, odporny na żucie i ścieranie, ale także bioaktywny. Będzie wykazywał działanie przeciwbakteryjne, oraz wspomagał remineralizację struktury zęba wokół wypełnienia.

Obecnie stosowane są kompozyty, które pozwalają na zachowanie więcej zdrowej tkanki zęba, niż dawniej. Mają jednak nadal wady. System wiążący, czyli klej, który łączy kompozyt z tkanką zęba, ulega biodegradacji. Jest niszczony i rozpuszczany kwasami produkowanymi przez bakterie jamy ustnej. Na domiar złego, wypełnienie kompozytowe gromadzi więcej płytki nazębnej, oraz kamienia, ponieważ jest bardziej szorstkie niż szkliwo czy porcelana oraz metal. Występują więc dwa problemy, akumulacja bakterii w płytce nazębnej, oraz biodegradacja systemu spajającego, pogłębiająca się wraz ze wzrostem aktywności bakterii na wypełnieniu.

Problemy te spowodowały, że naukowcy sięgnęli się po nanotechnologię. System wiążący wypełnienie połączono z nanocząsteczkami srebra, które działają przeciwbakteryjnie. Dodatkowo włączono nanocząsteczki fosforanu wapnia, który ma silne właściwości remineralizujące. Trwa faza badań mająca sprawdzić czy wzbogacone o te wyżej wymienione nanocząsteczki kompozyty, oraz systemy wiążące zachowają swe właściwości na dłuższą metę. 

Pierwsze wyniki są bardzo obiecujące. Pozostaje jeszcze zbadanie na ile te nowe materiały dentystyczne są bezpieczne dla organizmu ludzkiego.

Działanie srebra na bakterie jest wielowymiarowe. Błony komórkowe bakterii zawierają specjalną substancję - mureinę. To właśnie ona przyciąga nanometal do siebie. Komórki człowieka nie posiadają mureiny. Nanometale wchodząc w reakcję z mureiną zagłębiają się w niej tworząc jakby dziury. 

Dzięki temu procesowi bakterie robią się bardziej wrażliwe i obumierają. Dodatkowo, srebro otaczając błonę komórkową bakterii, przyłącza i kumuluje wokół siebie tlen. Bakterie zazwyczaj nie są odporne na tlen, ponieważ powoduje w bakterii wstrząs oksydacyjny.

W przyszłym miesiącu opiszę szczegółowiej, dlaczego naukowcy badają zastosowanie nanocząsteczek srebra.
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.