BÓL ZĘBA (1)

Czym jest ból zęba?

Ból jest naszym systemem ostrzegania. Organizm w ten sposób sygnalizuje, że to co się dzieje może być potencjalnie niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Jest to subiektywnie nieprzyjemne czuciowo-emocjonalne odczucie sprawiające dyskomfort. Występuje w różnym natężeniu w odpowiedzi na szereg czynników bólogennych. Bóle zębów wywoływane są przez różne bodźce bólowe; mechaniczne, termiczne lub patogenne.

Bodźce te uaktywniają receptory bólowe  na zakończeniach nerwowych. Impuls bólowy z takiego receptora zostaje najpierw przesłany do rdzenia kręgowego, a następnie do kory mózgowej, gdzie jest odbierany przez organizm jako niemiłe uczucie w miejscu będącym źródłem bólu. Po drodze jest przekazywany z neuronu na neuron. Biorą w tym udział związki chemiczne zwane neuroprzekaźnikami. Wydzielane są one przez błonę synapsy czyli miejsca połączenia neuronów.

Ból w naszym odczuciu jest wyjątkowo nieprzyjemnym wrażeniem. Pełni jednak ważną rolę ostrzegawczo-ochronną. Przede wszystkim ból informuje o zagrożeniu uszkodzenia ciała i zmusza do podjęcia środków zaradczych.

Ból jest zjawiskiem subiektywnym, jego natężenie potrafi ocenić jedynie osoba która go doświadcza.  Istnieją również osoby które nie odczuwają bólu lub odczuwają go bardzo słabo jako niewartą uwagi nieprzyjemność, zupełnie nie wiadomo dlaczego tak jest ponieważ wszelkie badania wykazują u nich prawidłową strukturę nerwów i niezakłócone  przewodnictwo nerwowe.

Na schemacie wyżej pokazane jest jak unerwione są nasze zęby.
Natomiast wnętrze zęba wygląda tak:

Włókna nerwowe wspólnie z naczyniami krwionośnymi tworzą miazgę zęba. Przez otwór w zakończeniu korzenia przedostają się do kości. 

W przyszłym miesiącu opiszę przyczyny bólu zęba.
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.