WPŁYW OLIWY NA ZDROWIE JAMY USTNEJ (2)

W tym miesiącu przedstawię inne właściwości i zalety oliwy z oliwek.

Pomaga rzucić palenie. Oliwa z oliwek ma zbawienny wpływ na osoby palące papierosy, wypicie niewielkiej dawki oliwy lub płukanie oliwą jamy ustnej powoduje oczyszczenie z zalegających złogów nikotynowych.

Szukaj ciemnej butelki i zwróć uwagę na kolor oliwy. Zdrową oliwę z oliwek poznasz po ciemnej butelce, ma chronić ją przed działaniem światła i ciepła. Ciemne szkło zabezpiecza przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak światło - zapobiega utlenianiu się wrażliwych na jego działanie polifenoli i witaminy E. Oliwa powinna mieć zielonkawy kolor, delikatnie wpadający w żółty, być mętna i niefiltrowana. Pomarańczowy kolor może oznaczać przeterminowany produkt, który jest utleniony i nie nadaje się już do spożycia.

Kupuj oliwę w butelkach o pojemności 250 ml. Oliwa z oliwek w opakowaniach o pojemności powyżej 250–500 ml nie jest dobrym wyborem. Są na pewno ekonomiczne ale nie służą zachowaniu cennych dla oliwy składników, które w kontakcie z tlenem ulegają utlenianiu. Im większa butelka, tym dłużej zajmuje nam jej opróżnienie, a w połowie puste opakowanie to duża ilość tlenu pozostającego w kontakcie z oliwą, która traci przez to swoje właściwości.

Ważna jest kolejność! Najpierw płuczemy usta olejem, później myjemy zęby pastą i szczoteczką! Nigdy odwrotnie!

Weź 1 łyżeczkę oliwy. Płucz dokładnie usta przez 15 minut, dokładnie rozprowadzając olej między zębami i po policzkach. Co jakiś czas (np. co 5 minut) wypluj przeżutą oliwę z bakteriami i weź kolejną łyżeczkę świeżej.

Nie połykaj oliwy! Oliwa wymiata wszystkie bakterie spomiędzy zębów i bakterie jamy ustnej. Pozbądź się tej bomby biologicznej i wypluj.

Płukanie, mycie. Po przepłukaniu ust oliwą przepłucz usta kilkakrotnie ciepłą wodą i umyj zęby.

Samo płukanie ust oliwą nie może zastąpić szczotkowania czyszczenia zębów nicią. Po płukaniu jamy ustnej oliwą nie czuć tłustego osadu na zębach i w jamie ustnej. Wręcz przeciwnie - dominuje uczucie czystości i świeżości.
Wyniki nowych badań sugerują, że kluczowym elementem utrzymującym osteoporozę pod kontrolą może być składnik diety śródziemnomorskiej - oliwa z oliwek. Osteoporoza, powodująca stopniowe obniżanie gęstości i jakości kości, to choroba, która dotyka jedną trzecią kobiet i jedną piątą mężczyzn w wieku powyżej 50 lat. Uznaje się ją za jedną z najpowszechniejszych, wyniszczających i kosztownych chorób przewlekłych w Europie. 

Dorobek badań ma zostać opublikowany w czasopiśmie Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism (JCEM), wydawanym przez Endocrine Society, i wskazać, że dwa lata na diecie śródziemnomorskiej wzbogaconej o oliwę z oliwek wzmacnia  kości.

W toku wcześniejszych badań wykazano, że zachorowalność na osteoporozę jest niższa w basenie Morza Śródziemnego w porównaniu do innych krajów europejskich. Powodem tego stanu rzeczy może być po części tradycyjna dieta śródziemnomorska, obfitująca w owoce i warzywa oraz cechująca się wysokim spożyciem oliwek i pozyskiwanej z nich oliwy.

"Spożycie oliwy z oliwek powiązano z profilaktyką osteoporozy w modelach doświadczalnych i in vitro" – według dr med. José Manuel Fernández-Real ze Szpitala im. dr Josepa Truety w Gironie, Hiszpania, i autora naczelnego raportu z badań. Wstępne badania wykazały, że oliwa z oliwek chroni kości człowieka.
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.