DENTYSTYCZNE RELIKWIE (3)

Nie tylko Chrześcijanie mają swoje święte relikwie. 

W Sri Lance, w otoczonym tropikalnym lasem mieście Kandy, znajduje się jego największa atrakcja, Świątynia Zęba - Dalada Maligawa, najważniejsza świątynia buddyjska tego kraju. To tu przechowywany jest ząb samego Buddy, lewy górny siekacz.

Zarówno miasto jak i świątynia są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


 

Jest to miejsce pielgrzymek wyznawców buddyzmu. Przybywaja tu tłumnie, tysiącami, całymi rodzinami, autokarami, by podejść jak najbliżej do świętej relikwii. 

Jak głosi legenda ząb cudownie ocalał ze stosu pogrzebowego. Następnie, w IV wieku został przeszmuglowany na Sri Lankę we włosach księżniczki Hemmali, uciekającej na wyspę przed hinduską armią. Ochrona zęba stała się królewskim obowiązkiem. Z czasem stał on się symbolem władzy, bo kto ma ząb, ten rządzi wyspą. Dlatego świątynia zbudowana jest tuż przy królewskim pałacu.

Zobaczyć tę relikwię nie jest łatwo.  W bogato udekorowanym i mocno pilnowanym pomieszczeniu znajduje się złoty relikwiarz, na który składa się aż 8 złotych pojemników. Trzy razy dziennie, podczas bicia w bębny, drzwi do pomieszczenia uchylane są podczas uroczystości Puja.


 

Wierni ustawiają się w kolejce. Po dojściu do relikwiarza mogą przez dosłownie 2 sekundy popatrzeć na złoconą szkatułę. Wewnątrz jest święty ząb Buddy a raczej jego kopia, która wędruje na przełomie lipca i sierpnia ulicami Kandy podczas corocznej procesji Esala Perahera.

Oryginał spoczywający na złotym kwiecie lotosu pokazywany jest, co 4 lata, ale tylko wybranym i najznakomitszym.

Siekacz ten jest pokaźnych rozmiarów-5 cm długości i 1,5 cm średnicy.

Bardzo trudno jest znaleźć zdjęcie tego zęba.

Powyższe zdjęcie ma prawie 100 lat.

Podobno prawdziwą relikwię ukradli dawno temu Portugalczycy i jako że niewłaściwie ją przechowywali, mogli oddać Buddystom tylko kopię.

W latach dwudziestych XIX wieku, kiedy Indie od dawna były już ujarzmione, Brytyjczycy dotarli do Kandy, zabierając ząb w bezpieczne miejsce. Początkowo Cejlon był dla nich tylko strategicznym miejscem obronnym. Gdy jednak przekonali się, że plantacje herbaty są wspaniałym źródłem dochodów, relikwię zęba zwrócili, oraz pomogli odbudować świątynię.

Ostatnim aktem tragicznych losów zęba były liczne ataki terrorystyczne Tamilskich Tygrysów. W styczniu 1997 roku w pobliżu świątyni Tygrysy zdetonowały ciężarówkę pełną materiałów wybuchowych. Wybuch zniszczył pół świątyni i okoliczne domy. Władze lankijskie podały do wiadomości publicznej, że relikwii nic się nie stało. 
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.