WPŁYW OLEJU KOKOSOWEGO NA ZDROWIE ZĘBÓW.

W swojej długoletniej praktyce zuważyłam znaczną poprawę stanu dziąseł u pacjentów, którzy stosowali w celach leczniczych płukanie ust olejem lub oliwą.
Oto co znalazłam na ten temat w dentystycznych czasopismach:

Olej wypłucze z ust bakterie, pomoże oczyścić zęby i zapobiegnie infekcjom.

Ludy zamieszkujące kraje, w których rosną palmy kokosowe, już od dawna używały oleju kokosowego do higieny jamy ustnej. Uważano, że zapobiega on próchnicy, krwawieniu z dziąseł, nieprzyjemnemu zapachowi z ust, suchości w gardle, a także wzmacnia szkliwo i dziąsła.

Jak się okazało nie są to ludowe przesądy.

Badania nad antybakteryjnym działaniem olejów (w tym kokosowego) sa prowadzone od lat. W 2011 roku naukowcy z uniwersytetu w Bangkoku opublikowali wyniki badań nad wpływem różnego rodzaju olejów na bakterie ( w tym Streptococcus mutans, które są odpowiedzialne za powstanie próchnicy zębów). Okazało się, że ze wszystkich badanych olejów, olej kokosowy ma największe działanie bakteriobójcze. Naukowcy zalecają stosowanie tego oleju, jako środka dodatkowego do higieny jamy ustnej. Uważają, że jest to niedrogi i prosty sposób na zapobieganie próchnicy. 

Do podobnego wniosku doszli naukowcy z Irlandii, którzy badali wpływ działania oleju kokosowego na enzymy trawienne człowieka. Jak się okazało jest to naturalny antybiotyk, który skutecznie walczy nie tylko ze Sreeptococcus mutans, ale także z drożdźakami Candida albicans odpowiedzialnymi za powstawanie pleśniawek. 

Wyniki tych badań wykorzystały szybko ruchy szerzące modę na używanie produktów naturalnych, bez chemicznych dodatków. Modne stało się używanie pasty do zębów z olejem kokosowym z dodatkiem m.in.ksylitolu, a także używanie tego oleju do płukania ust. Za ciosem poszedł amerykański producent środków do higieny jamy ustnej wypuszczając na rynek pastę do zebów o nazwie Cocodent z olejem kokosowym.

Oczywiście nic nie zastąpi tradycyjnej pasty i szczotki do zębów. Zrezygnowanie z nich na rzecz tylko płukania ust olejem może grozić poważnymi konsekwencjami. Warto jednak czasami skorzystać z ludowej mądrości i potraktować olej kokosowy, jako dodatkowe wsparcie dla zabiegów higienicznych. 

Za miesiąc opiszę działanie oliwy na zdrowie jamy ustnej. 

Źródło: Asia Journal of Public Health.
 
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.