EKOLOGICZNE PRODUKTY DO HIGIENY JAMY USTNEJ (1)

Zdajemy sobie sprawę z tego, że żyjemy w coraz bardziej zatrutym środowisku. Dokonywanie wyborów przyjaznych dla środowiska wiąże się niejednokrotnie z pójściem pod prąd głównych nurtów, oraz rezygnacją z łatwych rozwiązań.
Wydaje mi się że nadszedł czas by pozyć się ze swojej łazienki produktów i kosmetyków nieprzyjaznych naturze; testowanych na zwierzętach, zawierających BPA, metale ciężkie czy pakowanych w niepodlegające biodegradacji plastikowe opakowania.

Uważa się że w 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Już teraz duży procent ryb które spożywamy jest zatruty plastikiem.

Plastik jest niebezpieczny bo jest popularny oraz  tani. W większości zawiera bisfenol-A, który zaburza gospodarkę hormonalną u zwierząt oraz ludzi. Bisfenol uwalnia się z plastiku po podgrzaniu a także przy minimalnych jego zadrapaniach, podczas mycia detergentem oraz podczas pocierana.
 
Jemy go, pijemy, wchłaniamy przez skórę, wdychamy  ryzykując zmiany w naszych komórkach. 

Tradycyjne plastikowe szczoteczki do zębów, które wkładamy do ust razem z detergentem zawartym w paście, są przez nas ugniatane, pocierane i wyginane a bisfenol-A uwalnia się i migruje.

Związki znajdujące się w tworzywach sztucznych szkodzą nam długofalowo powodując astmę, alergie, otyłośc oraz problemy z płodnością. Bisfenol-A i jemu podobne, to syntetyczna forma ksenoestrogenu, a to oznacza, że dostając się do organizmu wykazuje podobną aktywnośc do żeńskich hormonów płciowych.

Codzienne mycie zębów, wbrew pozorom, generuje wiele odpadów. Co kilka tygodni każdy człowiek wyrzuca opakowanie po paście do zębów (plastik i aluminium) oraz szczoteczkę (plastik, guma, nylon). Jeśli używamy szczoteczki elektrycznej to wyrzucamy niebezpieczne baterie.

Akcesoria typu nici dentystyczne, płyny do płukania to kolejne plastikowe śmieci, które lądują na wysypisku. 

Zakładając, że od pierwszego roku życia wymieniamy szczotkę co 3 miesiące przez kolejne 77 lat to daje nam około 230 sztuk szkodliwego plastiku wyrzuconego do śmieci. Pomnożone przez miliardy ludzi na świecie daje nam ponad 23 tysiące ton plastikowych zanieczyszczeń rocznie tylko z samych szczoteczek. Powszechnie używany plastik do produkcji szczotek ulega biodegradacji po około 400 latach. Prowadzone są badania nad produkcją zdrowszego dla nas i dla środowiska plastiku.
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.