NANOTECHNOLOGIA W DENTYSTYCE (5.2)

INNE ZASTOSOWANIA NANOCZĄSTECZEK SREBRA

W tym miesiącu dalszy ciąg informacji o zastosowaniu nanocząsteczek srebra w innych dziedzinach.

Zastosowanie srebra koloidalnego obejmuje wszystkie dziedziny naszego życia. W służbie zdrowia pokrywa się aparaturę medyczną farbami z dodatkiem nanosrebra co zapewnia stałą sterylizację powierzchni. Ściany i sufity pokoi zabiegowych są często zaimpregnowane preparatemi z dodatkiem srebra. Podłogi w szpitalach myje się na bieżąco wodą z dodatkiem srebra koloidalnego. Odzież ochronna, materace, pościel zaimpregnowane srebrem koloidalnym długo utrzymują właściwości bakteriobójcze. Srebrem koloidalnym impregnuje się strzykawki, rękawiczki, sprzęt medyczny, respiratory, endoskopy itp.

Użycie nanosrebra umożliwia wykluczenie rakotwórczego Triclosanu, który często stosowany jest w kremach, mydłach i pastach do zębów.

Z powodzeniem można stosować nanosrebro do higieny jamy ustnej. W szczoteczkach do zębów, pastach, płynach do płukania ust, płynach do odkażania protez zębowych, wypelnieniach i innych materiałach dentystycznych.
Na zakończenie serii artykułów o zastosowaniu nanocząsteczek srebra , informacja o nowości w ktorej użyta zastała ta technologia w celu polepszenia higieny dentystycznej. Od niedawna produkuje się szczoteczki do zębów z nanocząsteczkami srebra. Taką jest szczoteczka White Wash.

Jak podaje ulotka informacyjna; dzięki zaawansowanej technologii firma White Wash umieściła we włosiu szczoteczki manualnej nanocząsteczki srebra. Zwiększa to znacznie skuteczność eliminacji bakterii. Głównym zadaniem nanocząsteczek srebra, znajdujących się we włosiu tej szczoteczki, jest wzmocnienie przeciwbakteryjnego działania pasty. Proponuje się użycie innowacyjnej pasty tej samej firmy. Pasta ta zawiera również nanocząsteczki srebra. Oprócz działania bakteriobójczego w jamie ustnej, nanocząsteczki srebra uniemożliwiają rozwój bakterii na włosiu szczotki. 

Teoretycznie jest to bardzo obiecująca technologia. Uważam jednak, że należy poczekać na solidne badania kliniczne, by przekonać się o skutecznośći tego produktu.
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.