WPŁYW MARIHUANY NA ZDROWIE JAMY USTNEJ (1)

Od wielu miesięcy marihuana stała się bardzo modnym tematem w Kanadzie. Po długich debatach zdecydowano się na jej legalizację.

Jaki ma wpływ marihuana na nasze zdrowie  jest przedmiotem badań wielu naukowców od lat. Nas interesuje jej wpływ na jamę ustną.

Jak informuje portal Medical News Today, długotrwałe stosowanie marihuany zwiększa ryzyko występowania chorób przyzębia.

W Nowej Zelandii przeprowadzono w tym kierunku bardzo rozległe badania by określić wpływ długoterminowego używania konopii na nasz organizm. Badania dowodzą, że palenie marihuany szkodzi naszym zębom, oraz tkankom jamy ustnej, znacznie bardziej niż papierosy. Może spowodować przebarwienia i erozję zębów, zaburzenia odczuwania, grzybicę jamy ustnej a nawet zmiany przedrakowe. Nałogowe palenie marihuany obniża potrzebę higieny jamy ustnej, co dodatkowo zwiększa ryzyko chorób dziąseł oraz błony śluzowej jamy ustnej. 

Substancja czynna zawarta w konopiach indyjskich (THC) obniża odporność organizmu. Samo palenie konopii zmniejsza wydzielanie śliny, co powoduje, że płytka nazębna (osad) staje się grubsza, bardziej lepka i trudniejsza do oczyszczenia.

Nałogowe palenie "trawki" ma ścisły związek z paradontozą.  Marihuana przyczynia się do chronicznego zapalenia dziąseł i przyzębia. Linia dziąsła obniża się, co z biegiem czasu doprowadza do rozchwiania zębów i stopniowej ich utraty. Palacze "trawki" ponad 3 razy częściej chorują na na zapalenia dziąseł. Im dłużej trwa palenie tym większe jest ryzyko zachorowania.

Marihuana wzamaga łaknienie, często łączona jest z alkoholem, oraz niezdrową dietą. Nabyta nielegalnie bardzo często zawiera niezdrowe dodatki. Miejmy nadzieję, że legalnie zakupiona będzie miała mniej szkodliwych dodatków i przez to będzie mniej szkodliwa. Wiadomym jest, że umiar w zażywaniu tego typu substancji je bardzo ważny.
W następnym artykule napiszę więcej o marihuanie.
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.