WPŁYW OLIWY NA ZDROWIE JAMY USTNEJ (1)

Oliwa z oliwek kompleksowo wzmacnia zęby - twierdzą autorzy raportu zamieszczonego w jednym z wydań pisma Caries Research.

Do takich wniosków doszła czwórka naukowców z niemieckich instytutów stomatologicznych w uniwersytetach w Getyndze i Freiburgu. Naukowcy przeprowadzali badania nad demineralizacją szkliwa. Jak się okazało, zęby zanurzone w oliwie z oliwek miały znacznie mniejszą skłonność do demineralizacji aniżeli takie same zanurzone w czystej wodzie. Tłuszcze pochodzące z masła i sera oraz z oleju rzepakowego wykazywały również właściwości ochronne zębiny, jak również neutralizowania kwasów.

Najcenniejsza dla zdrowia jest oliwa naturalna, określana jako Extra Virgin, jest najwartościowsza pod względem zdrowotnym i odżywczym. Zdaniem znawców, ten rodzaj oliwy ma najlepszy smak. Otrzymuje się go z pierwszego tłoczenia na zimno. Oliwa z oliwek jest podstawowym elementem diety śródziemnomorskiej, która od lat jest synonimem zdrowia, urody i długowieczności. Oliwa swoje dobroczynne właściwości zawdzięcza zawartości cennych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych, ale także samemu procesowi jej wytwarzania, który polega na wyciśnięciu oliwy z owoców bez użycia środków chemicznych. Oliwa z oliwek jest cennym źródłem przeciwutleniaczy - witaminy E oraz innych cennych składników. Najważniejszym z kwasów jednonienasyconych występujących w oliwie jest kwas oleinowy któremu przypisuje się działanie lecznicze w przypadku schorzeń przewodu pokarmowego i zaburzeń trawienia. 
Zaleca się płukać usta oliwą rano (najlepiej w trakcie porannej toalety, podczas prysznica). Jeśli się w porannym pośpiechu nie uda - spróbuj wieczorem. Grunt to zacząć!

Ważna jest kolejność! Najpierw płuczemy usta olejem, później myjemy zęby pastą i szczoteczką! Nigdy odwrotnie!

Weź 1 łyżeczkę oliwy. Płucz dokładnie usta przez 15 minut, dokładnie rozprowadzając olej między zębami i po policzkach. Co jakiś czas (np. co 5 minut) wypluj przeżutą oliwę z bakteriami i weź kolejną łyżeczkę świeżej.

Nie połykaj oliwy! Oliwa wymiata wszystkie bakterie spomiędzy zębów i bakterie jamy ustnej. Pozbądź się tej bomby biologicznej i wypluj.

Płukanie, mycie. Po przepłukaniu ust oliwą przepłucz usta kilkakrotnie ciepłą wodą i umyj zęby.

Samo płukanie ust oliwą nie może zastąpić szczotkowania czyszczenia zębów nicią.

Po płukaniu jamy ustnej oliwą nie czuć tłustego osadu na zębach i w jamie ustnej. Wręcz przeciwnie – dominuje uczucie czystości i świeżości.

W następnym wydaniu Biuletynu opiszę inne właściwości i zalety oliwy z oliwek.
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.