NANOTECHNOLOGIA W DENTYSTYCE (5.1)

INNE ZASTOSOWANIA NANOCZĄSTECZEK SREBRA

W poprzednim artykule wspomniałam o próbach zastosowania nanocząsteczek srebra w leczeniu próchnicy. W tym miesiącu opiszę zastosowanie nanocząsteczek srebra w innych dziedzinach.

Od 30-tych lat ubiegłego wieku bardzo rozdrobnione srebro stosuje się przeciw wielu infekcjom, oraz miejscowo w oparzeniach i zakażeniach grzybiczych. Za swe wspaniałe działanie srebro koloidalne nazwano naturalnym antybiotykiem.  Było używane w formie jonowej. Obecnie stosuje się je w postaci nanocząstek, które mają charakter niejonowy.

Panuje powszechne przekonanie, że produkty nanokoloidalne nie są szkodliwe dla ludzi, zwierząt, oraz roślin, a ponato nie zanieczyszczają środowiska naturalnego. Dodatkowo rozdrobnione nanocząsteczki mają niewspółmiernie większą powierzchnię czynną, a tym samym wykazują większy potencjał biobójczy. Koloidalne, niejonowe srebro to jedyna taka forma tego metalu, która nawet ciężko przedawkowana nie wywołuje argyrii, czyli srebrzycy u ludzi.

Od wieków srebro znane jest ze swego działania biobójczego.  Już w starożytności wykorzystywano jego naturalne właściwości wspomagające leczenie. Antyczni Grecy, aby zapobiec szerzeniu się chorób, pokrywali srebrem naczynia do picia i jedzenia. Podczas czternastowiecznej epidemii dżumy bogaci rodzice dawali dzieciom do ssania srebrne łyżeczki. W XIX-tym wieku w Niemczech odkryto, że roztwór srebra działa odkażająco w przypadku zapalenia spojówek, a jednocześnie nie podrażnia jej. W 1919 roku zauważono, że srebro chroni organizm przed dużymi dawkami tężca i błonicy. Natomiast w 1923 roku przeprowadzono testy, które potwierdziły niedrażniące właściwości srebra koloidalnego. 
Wyjaśniam, że srebro koloidalne, inaczej zwane kolargolem, lub korgolem, jest preparatem silnie rozdrobnionego srebra z białkiem lub żelatyną. Preparat farmaceutyczny powinien zawierać conajmnie 70% czystego srebra. Srebro koloidalne, preparat zawierający mikroskopijne cząsteczki srebra w połączeniu z dejonizowaną wodą, ma bardzo szerokie zastosowanie. Znane jest jego działanie bakteriobójcze, pomaga zwalczać przeziębienia i różnego rodzaju infekcje. Cenione ono jest za swoje działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe, oraz przeciwgrzybicze. Ma zastosowanie, jako środek przyspieszający gojenie się ran, zapobiega tworzeniu się blizn. Wedłog niektórych opinii, dodaje sił i energii, oraz poprawia humor.

W przyszłym miesiącu dalszy ciąg informacji o zastosowaniu nanocząsteczek srebra w innych dziedzinach.
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.