PRZYCZYNY BÓLU ZĘBÓW (2)

Bolący ząb potrafi dać się we znaki nawet najbardziej wytrzymałym i odpornym na ból osobom. Niekiedy jego natężenie bywa tak duże, że uniemożliwia jedzenie, spanie a nawet mówienie. Często nawet silne tabletki przeciwbólowe nie są w stanie złagodzić ból, zwłaszcza w zapaleniach miazgi zęba. 

Ból zęba może być samoistny i ciągły niezależny od czynników zewnętrznych. Może też występować tylko pod wpływem drażnienia np: zimna, ciepła, słodkich potraw, żucia, czy szczotkowania.

Do najczęstszych przyczyn bólu zębów zaliczamy:

-próchnicę zębów,
-zapalenia miazgi,
-wyrzynanie się zębów mądrości,
-pęknięcia lub uszkodzenia szkliwa w wyniku urazu, erozji kwasowej, czy obnażenia korzenia zęba,
-choroby zatok,
-wrażliwość zębów po leczeniu dentystycznym,
-zmiany hormonalne, 
-patologie organizmu,
-bóle fantomowe.

Próchnica zębów najczęsciej prowokuje ból wywołany, zwykle przez zimno, ciepło, słodkie potrawy, czy szczotkowanie. Bodźce te prowadzą do przenikania płynów z jamy ustnej przez kanaliki zębiny do miazgi zęba. Jeśli ból zanika po ustaniu czynnika drażniącego, miazga jest zapewne na tyle zdrowa, iż zwykłe wypełnienie dentystyczne jest wystarczające.

W przypadku zaawansowanej próchnicy, może rozwinąć się stan zapalny miazgi manifestujący się silnym bólem, występującym samoistnie, lub w odpowiedzi na drażnienie ciepłem, nagryzaniem, czy dotykiem. Miazga zębów posiada bardzo bogate unerwienie, więc pobudzanie jej zakończeń czuciowych, to główne źródło bólu zębów. Ból ten jest z reguły bardzo intensywny, trudny do złagodzenia środkami przeciwbólowymi. Może utrzymywać się bardzo długo. Często występuje obrzęk, gorączka i złe samopoczucie.

Nieleczone zapalenie miazgi prowadzi do jej martwicy. Ból może wtedy ustąpić, co nie oznacza zahamowanie choroby. Zapalenie dociera bowiem do tkanek otaczających ząb, do kości, uszkadzając ją. Skutkiem tego jest wystąpienie tzw. zmian okołowierzchołkowych jak ziarniniaki, torbiele, ropnie, przetoki. Towarzyszy temu ból na nagryzanie, podczas żucia, na dotyk, czy ostukiwanie.

Wyrzynanie się zębów mądrości może być bardzo bolesne. Występuje wtedy stan zapalny dziąsła wokół korony zęba. Objawia się to obrzękiem, zaczerwienieniem dziąsła, bólem, który może promieniować do gardła, ucha, skroni, czy oka.

Ból zębów może powstawać w wyniku uszkodzenia szkliwa poprzez złamania, urazy, zgrzytanie zębami, nieprawidłowy zgryz, kolczyki w języku, czy na wargach, braki zębowe, nieprawidłowe wypełnienia, źle dopasowane protezy, przeciążenia zgyzu, zbyt mocne szczotkowanie, obnażenie korzeni zębów, czy erozję szkliwa wywołaną kwasami. 

Niepodziewane bóle zębów mogą również być wywołane chorobami zatok, które często towarzyszą przeziębieniu. Infekcja zatok powoduje ból szczęk, oraz zębów, ponieważ stan zapalny rozprzestrzenia się w okolicach korzeni górnych zębów, docierając tą drogą do jamy ustnej.

Ból zęba po założeniu wypełnienia dentystycznego, na ogół, trwa kilka dni. Spowodowane to jest podrażnieniem zębiny i miazgi zęba po usuwanięciu próchnicy.

Należy wspomnieć o bólu zębów spowodowanych zmianami hormonalnymi. Nasilają się u kobiet tuż przed i podczas miesiączki, oraz w okresie menopauzy. Jeśli wszystkie zęby są zdrowe, to nie ma problemu, jeśli jednak jest niewyleczona próchnica, to zmiana stężenia estrogenów i progesteronu, może potęgować odczucia bólowe. Podczas miesiączki, oraz kilka dni przed, poziom hormonów jest zdecydowanie mniejszy, a organizm wydziela mniej endorfin, które są odpowiedzialne za łagodzenie bólu. U kobiet w okresie menopauzy spada poziom estrogenów, warunki w jamie ustenej zmieniają się, może powstać męcząca suchość w ustach. Sprzyja to próchnicy, oraz odkładaniu się kamienia nazębnego.

Czasami bolą zęby, w których nie obserwuje się żadnych procesów uszkadzających, czy patologicznych. Może być to objaw różnych chorób organizmu, głowy, mózgu, mięśni, czy układu nerwowego. Każda postać bólu twarzy, czy głowy, może powodować ból zębów.

Ból fantomowy zęba potrafi być bardzo realny, mimo braku zęba, stanu zapalnego czy uszkodzenia nerwu. Jest to nieprzyjemne wrażenie odczuwane w miejcu nieistniejącego zęba, niezwiązane z bezpośrednim działaniem bodźców bólowych, lecz z przetrwaniem wytworzonych wcześniej połączeń neuronowych, z odpowiednimi częściami kory mózgu. O ile ból fantomowy zęba zdarza się bardzo rzadko, o tyle bóle fantomowe, np. po amputacji kończyn, powstają w 80% przypadków.
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.