NOWA NAGRODA LITERACKA - ALTERNATYWNY LITERACKI NOBEL

12 października o godzinie 12 w południe, w Sztokholmskiej Bibliotece Publicznej, ogłoszony zostanie laureat Nowej Akademii Literatury, która uformowała się w odpowiedzi na skandale i erozję, jakie zniszczyły i skompromitowały komitet noblowski przyznający Literacką Nagrodę Nobla, która w tym roku nie zostanie przyznana.  "W czasach, gdy humanistyczne wartości zagrożone są przez niepokojące przemiany zachodzące w świecie i w opiniotwórczych instytucjach, literatura staje się bronią wobec bezprawia. I dlatego ważne jest przyznawanie nagrody dla dzieł literackich. Przyznając tę nagrodę organizujemy protest. Chcemy pokazać ludziom, że poważna praca nad kulturą nie musi być związana z represyjnym językiem, nierównością czy nadużyciami" - czytamy w komunikacie Nowej Akademii Literackiej. Jak wiele instytucji, również szanowany do tej pory komitet noblowski, złożony z literaturoznawców i pisarzy, skompromitował się w oczach opinii publicznej, gdy poczytny dziennik szwedzki " Dagens Nyheter", w listopadzie 2017 roku ujawnił, że mąż członkini Akademii, od dwudziestu lat przekazywał za pieniądze tajne informacje domom wydawniczym, uczestniczył w zakładach bukmacherskich, molestował aspirujące artystki, prowadził z żoną klub artystyczny utrzymywany za pieniądze komitetu noblowskiego. Runął autorytet Akademii Noblowskiej i wielu szacownych osobistości. Zdemaskowano przywileje, z których korzystali członkowie, co doprowadziło do powstania swoistej kasty korzystających z luksusów nababów. Po ujawnieniu kompromitujących faktów z komitetu odeszło ośmiu członków, pomimo że były to nominacje dożywotnie. 

Na decyzję Nowej Akademii, który pisarz otrzyma główne wyróżnienie, składają się głosy 106 bibliotekarzy oraz ankiety zebrane wśród czytelników na całym świecie. Nagroda ma być przyznana książce opowiadającej "historię ludzi na całym świecie". Spośród 47 pisarzy wyłoniono czwórkę autorów zasługujących na Nową Nagrodę Literacką: Haruki Murakami, Kim Thuy, Maryse Conde, Neil Gaiman. 

Haruki Murakami to pisarz japoński, autor bestsellerów: " Usłysz śpiew wiatru", "Przygoda z owcą", " Kronika ptaka nakręcacza", Trylogia- "IQ84", " Bezbarwny Tsukuru". Murakami pisze powieści podwójnie kodowane - pod prostą, z pozoru banalną historią życia bohaterów, ludzi przeciętnych, wiodących przeciętne życie, ukrywa się inny świat, do którego prowadzą tajne przejścia znaczeń, które czytelnik musi sam odkryć. Charakterystyczny prosty język, jakim pisane są powieści, pisarz osiągnął pisząc najpierw po angielsku, a potem tłumacząc swój tekst na japoński. Jednak Murakami zaskoczył Nową Akademię dziękując jej za zaszczytne wyłonienie go do nagrody, ale poprosił o wycofanie jego kandydatury, gdyż chce skoncentrować się na pisaniu w ciszy i spokoju.

Kim Thuy jest pisarką kanadyjską, wietnamskiego pochodzenia. Urodziła się w Sajgonie podczas wojny wietnamskiej. Rodzina uciekła z Wietnamu w 1978 roku, jako "boat people". Pisarka, z wykształcenia prawnik, mieszka w Montrealu, gdzie prowadzi kilka restauracji, wyznała w wywiadzie: " Przeżyłam wojnę i straszną podróż przez morze. Bycie szczęśliwą to mój obowiązek wobec tych, którzy zginęli." Wydane do tej pory utwory: "Ru", "A Toi", "Man", "Vi", to najczęściej historie uchodźców zmuszonych zacząć życie w całkowicie obcej kulturze.

Maryse Conde, urodzona na Gwadelupie, to jedna z najważniejszych pisarek francuskich. Literaturoznawca, wykładowca uniwersytecki, jest autorką piętnastu powieści, sześciu sztuk teatralnych, kilku książek dla dzieci. Zajmuje się głównie tematem kolonializmu i próbami przywrócenia pamięci o dziedzictwie ludów karaibskich. Sławę przyniosły pisarce: saga "Segou", " Ja, Tituba, czarownica z Salem", " Le coeur ? rire et ? pleurer- Souvenirs de mon enfance". Conde wyróżniona została między innymi Nagrodą Akademii Francuskiej i Nagrodą Marguerite Yourcenar. 

Neil Gaiman to popkulturowy człowiek orkiestra. Jest pisarzem XXII wieku: autor powieści fantasy i science fiction, twórca komiksów, showman z potarganym włosem zawsze ubrany na czarno, mąż piosenkarki, Amandy Palmer, z którą w wolnych chwilach śpiewa na scenie, bloger prowadzący dziennik, scenarzysta filmowy. Opowieści Gaimana czerpią z gawęd, baśni, mitów różnych kultur, cechuje je szybka akcja, humor, ironia. Pisarz nieustannie przemieszcza się po świecie, uczestniczy w festiwalach literackich, debatach artystycznych, programach telewizyjnych, zawsze mówi coś zaskakującego, śmiesznego, inteligentnego. Rozsławił go komiks "Sandman" i powieść "Nigdziebądź", "Gwiezdny pył" i "Coraline" przeniesione zostały na ekran, według " Amerykańskich bogów" powstaje serial, a najnowsza książka "Norse Mythology" jest w Stanach bestsellerem. 

Kogo nagrodzi Nowa Akademia Literatury? Każdy z pisarzy jest oryginalnym, ciekawym, ważnym twórcą. Już sama nominacja rzuca światło na autora i każe się nim zainteresować.
 
 
. Katarzyna Szrodt 
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636,
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.