CENTRUM ŚWIATA

Szukając optymistycznych tematów, by jasną nutą otworzyć Nowy Rok, wybrałam najnowszą publikację Krzysztofa Czyżewskiego "Małe centrum świata - Zapiski Praktyka Idei". 

Krzysztof Czyżewski, dwa lata temu, jadąc na gościnne wykłady do Stanów Zjednoczonych, zatrzymał się na kilka dni w Montrealu i  był gościem Bożeny Szarej w Kawiarni Literackiej. Wtedy to mieliśmy okazję dowiedzieć się o imponującej działalności Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" z Sejn, którego Czyżewski jest współtwórcą. 

"Małe centrum świata" to czternaście esejów-szkiców dotyczących idei Ośrodka "Pogranicze" i idei poszukiwania porozumienia oraz łączenia ludzi, co Czyżewski pięknie nazywa "budowaniem mostów". Jeśli autor w podtytule książki nazywa siebie "praktykiem idei", to ideą jest współistnienie, a praktyką - komunikacja. Krzysztof Czyżewski jest apostołem niewygodnej nowiny, że to, co inne zawsze istniało i istnieje, i że społeczne współżycie z innością jest warunkiem życia z ogóle. W esejach czytamy, że tożsamość to tyle, co sztuka współżycia. Jej zasadą i treścią jest gościnność, czyli praktykowanie otwartości. Praktykowanie to opiera się na przekonaniu, że właśnie różnice - kulturowa, etniczna, religijna, światopoglądowa, przynoszone przez przybysza, odsłaniają tożsamość gospodarza. W dzisiejszym, naszym, okaleczonym świecie, linie podziałów są bardzo ostre i ranimy siebie nawzajem odmiennością poglądów i wzajemnym zacietrzewieniem w sądach - w esejach mowa jest o konieczności wyboru trzeciego frontu - ku ludziom, kim by nie byli.

Czyżewski wierzy, że  na prowincjach, tych małych księstwach ludzkiego współistnienia, w różnych środowiskach, są szanse, by wśród ludzi dobrej woli narodziła się współpraca i porozumienie, co daje efekt odradzania się tkanki łącznej - humanizmu i humanitaryzmu, na zanik których choruje nasz świat. Wspominając początki "Pogranicza" w Sejnach pisze : "Chcieliśmy budować międzyludzką i międzykulturową tkankę łączną, tu i teraz, w konkretnych społecznościach lokalnych, na bolesnych pograniczach, pełnych pozrywanych mostów porozumienia, traumatycznych pamięci i zadawnionych konfliktów, odrębnych mitologii narodowych i raniących sąsiadów mitów wolnościowych." Rozpadowi, konfliktom, agresji, Czyżewski przeciwstawia kulturę partycypacyjną i zakorzeniającą. Z pesymizmu, który rozlał się po świecie, narodził się ruch post pesymistów, którzy działają na rzecz wspólnoty, tworząc małe księstwa dobrej woli. 
Traktuję dokonania  "Pogranicza" jako warsztat porozumienia. Jego praca polega właśnie na tym, by uczyć się od każdego, kto do Ośrodka zawita, jak zerwanie, nieporozumienia, wspólną pracą przekształcić w porozumienie, zgodę, pomoc. Kiedy to się udaje, niewielkie Sejny stają się na moment prawdziwym centrum świata, z którego możemy czerpać siłę.

Historia dokonań Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" przywodzi mi na myśl historię Dawida i Goliata. Goliat - trzymetrowej wysokości olbrzym, wojownik filistyński, żyjący w XI wieku przed nasza erą, pokonany został przez Dawida, młodego pasterza z rodu izraelitów. Dawid zabił Goliata wystrzelonym z procy kamieniem. To zwycięstwo stało się symbolem zwycięstwa jasnych sił nad ciemną mocą, choć walka na początku wydawała się przegrana. 
Przyłączmy się w Nowym Roku do post pesymistów i stańmy się "budowniczymi mostów" by powoli i mozolnie zacząć odbudowywać dialog i wspólnotę międzyludzką.

Przyjacielem "Pogranicza" był zmarły w grudniu 2017 roku poeta i wybitny twórca tekstów piosenek Leszek Aleksander Moczulski. Żegnam tego wrażliwego i inteligentnego artystę, filozofa i czarodzieja  słowa, dziękując mu za teksty, które pozostawił nam jako drogowskaz:

Kto pierwszy szedł przed siebie?
Kto pierwszy cel wyznaczył?
Kto pierwszy z nas rozpoznał?
Kto wrogów? Kto przyjaciół?
Kto pierwszy sławę wszelką i włości swe miał za nic?
A kto nie umiał zasnąć nim nie wymyślił granic?.....
Kto pierwszy był fakirem?
Kto pierwszy astrologiem?
Kto pierwszy został królem?
A kto chciał zostać bogiem?
Kto z gwiazdozbioru Vega patrząc na ziemię zgadnie
Kto pierwszy był człowiekiem?
Kto będzie nim ostatni ? / L.A.Moczulski "Korowód"/
 
 
. Katarzyna Szrodt 
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636,
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.