ŚWIAT PATRZY NA POLSKĄ SZTUKĘ

Minął dokładnie rok od grupowej wystawy polskich artystów, zorganizowanej przeze mnie w montrealskiej Galerie D'Arts Contemporains. Dwudziestu czterech plastyków, którzy ukończyli studia artystyczne w Polsce i wyemigrowali do Kanady, miało rzadką okazję skonfrontowania efektów swojej pracy artystycznej w pokazie grupowym, w profesjonalnej galerii w centrum Montrealu. Po zakończeniu wystawy artyści stworzyli Polish Artists Association of Canada, której głównym celem jest organizowanie grupowych wystaw i wymiana doświadczeń artystycznych.

I tak oto spełnił się nasz plan i na Jolicoeur, w sali grupy pierwszej PKTWP, w ramach Projektu Centrum Kultury Polskiej, w dniach 7-12 grudnia, "świat", czyli montrealska publiczność, obejrzy polską sztukę, czyli prace malarskie dwudziestu twórców mieszkających w Montrealu i w Ottawie. Celem wystawy było zaprezentowanie wielości odrębnych światów artystycznych, pokazanie odmiennych technik, stylów i tematów. Artysta patrzy na świat i interpretuje go siłą talentu i wrażliwości, czując więcej, głębiej i intensywniej, a efektem jest dzieło sztuki. Fascynujące są to światy – pokazują nam potęgę wyobraźni, tajemnice podświadomości i snów, przetwarzają znaną nam rzeczywistość w feerię kolorów, znaków, symboli, linii i plam. 

"Świat Patrzy na Polską Sztukę - Polish Art in the Eyes of the World"- ten odważny, górnolotny i życzeniowy tytuł wystawy, jest prowokowaniem marzeń. Bardzo chcielibyśmy, artyści i twórcy wystawy, aby jak najwięcej osób obejrzało wystawę i kupiło prace, aby obrazy, rysunki, szkice, jak barwne ptaki ubarwiły mieszkania przyciągając wzrok, poruszając wyobraźnię, dając radość obcowania ze sztuką.

"Świat patrzy na polską sztukę"- to wezwanie, by "świat" spojrzał na sztukę polską powstającą w Kanadzie, by zobaczył, jak wiele talentów i siły twórczej tkwi w artystach, którzy tworzą poza krajem. Obecnie, coraz częściej porusza się temat sztuki emigracyjnej, jej specyfikę i odrębność. O ile emigracja sama w sobie jest trudnym przeżyciem oderwania od podłoża rodzinnego, społecznego, kulturowego, to emigracja talentu jest jeszcze trudniejszym zjawiskiem, z którym połączona jest walka o siebie, walka o ocalenie talentu i jego rozwój. Talent wymaga środowiska odbiorców, artysta rozkwita wtedy, gdy ma publiczność i nabywców, którzy przez fakt kupna wyrażają swój podziw i tym samym zachęcają twórcę do dalszej pracy. Sztuka artystów-emigrantów, zbyt rzadko prezentowana na wystawach grupowych w Kanadzie, a zupełnie prawie nieobecna w kraju, nazwana została przez jej badaczy "sztuką w poczekalni", cierpliwie czekającą na prezentacje w profesjonalnych wnętrzach galerii i muzeów w kraju i na świecie.

Wystawa "Świat patrzy na polską sztukę" prezentowana jest krótko, od 7 do 12 grudnia w sali PKTWP  Grupy I na ulicy Jolicoeur 2721. Zaproszeni zostaliśmy do zaprezentowania tam właśnie prac malarskich, gdyż w ramach Projektu Centrum Kultury Polskiej, członkowie grupy pierwszej, z Krzysztofem Tumanowiczem i Tadeuszem Nowakiem na czele, między innymi przygotowali panele i zakupili profesjonalne oświetlenie, by duża sala mogła służyć do różnego rodzaju wydarzeń kulturalno-artystycznych. 

Jako kurator wystawy, ale również jako badacz i propagator polskiej twórczości artystycznej powstającej poza granicami kraju, zapraszam Państwa w moim imieniu, w imieniu wystawiających artystów i w imieniu grupy pierwszej na wystawę na Jolicoeur. 

Obraz, rysunek, szkic, biżuteria, są przecież najlepszym prezentem na Gwiazdkę – podarowaniem wiecznego piękna najbliższym. 

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku życzę Państwu - dotyku Piękna i Sztuki, niezbędnych do życia. 
 

Katarzyna Szrodt 
 
. Katarzyna Szrodt 
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636,
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.