POLSCY DYRYGENCI - JACEK KASPSZYK

Jacek Kaspszyk (ur. 1952 w Białej Podlaskiej) studiował dyrygenturę u prof. Stanisława Wisłockiego oraz teorię muzyki i kompozycję w PWSM w Warszawie. Jako dyrygent zadebiutował w 1975 r. w Taetrze Wielkim w Warszawie przygotowując "Don Giovanniego"- Mozarta. W roku następnym wystąpił w Operze w Dusseldorfie, gdzie dyrygował przez dwa kolejne sezony. W 1978 r. został   pierwszym dyrygentem WOSPR-u w Katowicach, a od 1980 był dyrektorem muzycznym tego zespołu. Odbył z nim kilka europejskich tournees na renomowanytch festiwalach. W 1978 r. zdobył  III nagrodę na Konkursie Dyrygenckim Herberta von Karajana w Berlinie Zachodnim. W 1982 r. zamieszkał w Londynie, gdzie zadebiutował w Royal Festival Hall z Philharmonie Orchestra.W 1983 r. odbył wiele tournees z Chamber Orchestra of Europe. W tym czasie regularnie koncertował z londyńskimi orkiestrami: Philharmonie Orchestra, London Symphony Orchestra, London Philharmomic i Royal Philharmonic, jak również z orkiestrami brytyjskimi: m.in.Halle, Royal Scottisch National, BBC Scottisch i BBC National Orchestra of Wales, która zagrała po raz pierwszy w 1984 r. na BBC Henry Wood Promenade Concerts (BBC Proms). 

Kaspszyk prowadził też orkiestry innych krajów: Wiener Symphoniker, Orkiestra La Scali, Bayerische Rundfunk, Rundfunk Symphonie-Orchestra w Berlinie, Orchestre de Paris, Orquestra National de Espana, National Symphony Orchestra w Dublinie, Chamber Orchestra of Europe, ( z którą odbył tournee po Australii).

Poza granicami Europy koncertował w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Hong-Kongu i Nowej Zelandii. W 2004 r. zadebiutował w Chinach z China Philharmonic i Guangzou Symphony z którymi regularnie występuje do dziś. Koncertuje też z Filharmonią Narodową w Warszawie i  z Sinfonia Varsovia. Łączy go współpraca z Warszawską Orkiestrą Kameralną. 

Jacek Kaspszyk jest również ceniony, jako dyrygent operowy. Dyrygował w wielu renomowanych teatrach, takich jak: Deutsche Oper am Rhein w Dusseldorfie, Opera Comique w Paryżu (Czarodziejski flet-Mozarta), Opera de Lyon (Sen nocy letniej -Brittena, Siedem grzechów głównych-Weilla), Opera w Bordeaux (Eugeniusz Oniegin-Czajkowskiego), Królewska Opera w Sztokholmie, English National Opera (Cyrulik Sewilski-Rossiniego), Opera North Leeds (Holender Tułacz-Wagnera). 

Artysta objął w 1998 roku stanowisko dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego, a w 2002 -dyrektora naczelnego. Tę funkcje pełnił do 2005 roku. Przygotował tam wiele premier, m.in: Don Giovanni, Zamek księcia Sinobrodego, Cudowny mandaryn, Ubu Rex, Potępienie Fausta, Salome, Wozzeck. 

Nie zabrakło również premier polskich: Straszny Dwór, Król Roger, Janek. Z Teatrem Wielkim  występował w Moskwie, Pekinie, Londynie i w Japonii.  W latach 2006-2013 Kaspszyk był dyrektorem Filharmonii Wrocławskiej, a równocześnie dyrektorem muzycznym NOSPR-u w Katowicach (2009-12). 

W 2011 roku otrzymał "Medal Elgara" za wybitne interpretacje utworów tego kompozytora. Pod  jego batutą  dokonano wielu nagrań, m.in. dla EMI i Collins Classics. Rejestracja "Il signor Bruschino" Rossinego z udziałem Warszawskiej Opery Kameralnej otrzymała doskonałe oceny krytyków brytyjskich, a nagranie "Concerto Lugubre" Bairda z WOSPR-em w Katowicach zostało uhonorowane Nagrodą Edisona.

Artysta dokonywał nagrań z orkiestrami londyńskimi i orkiestrą Teatru Wielkiego w Warszawie ( Straszny Dwór, Ubu Rex, Król Roger). Ostatnie jego kontrakty wiążą się z Wiener Symphoniker na festiwalu w Bregancji (2012) i festiwalu La Roque d’Antheron oraz występami z orkiestrą Svizzera Italiana na festiwalu w Lugano.

W ostatnim czasie zadebiutował w Malezji na Dalekim Wschodzie z tamtejszą Filharmonią i z udziałem pianisty Kovacevicha.

Od 1 września 2013 Jacek Kaspszyk jest dyrektorem Filharmonii Narodowej w Warszawie. 

W 2015 r. na gali w Teatrze Wielkim w Warszawie z okazji 90-lecia Polskiego Radia otrzymał "Diamentową Batutę". Wyróżnienie to było wyrazem uznania dla dyrygenckiego dorobku i podziękowaniem za oddanie radiu publicznemu, dla którego dokonał imponującej ilości nagrań studyjnych i koncertowych.
 
 
. Radosław Rzepkowski
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.