GWIAZDY POLSKIEJ MUZYKI (20)

EWA STRUSIŃSKA - polska dyrygentka symfoniczno-operowa. Jest dziś uznawana za jedną z "gwiazd" polskiej dyrygentury. Dołączyła do grupy niewielu kobiet, które w Polsce zajmują się tą trudną profesją. Wśród niej jest między innymi Agnieszka Duczmal - założyciel i dyrektor orkiestry "Amadeus", Ewa Michnik związana z Operą Krakowską i Wrocławską czy Monika Wolińska- z gorzowską Filharmonią.

Ewa Strusińska urodziła się w 1976 roku w Stalowej Woli i pochodzi z rodziny muzyków; jej ojciec był dyrygentem. Od 7-go roku życia uczyła się w szkole muzycznej na fortepianie, oboju i skrzypcach. Studia muzyczne ukończyła na Uniwersytecie Muzycznym im.F.Chopina w Warszawie, prowadząc koncert dyplomowy z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jej profesorem dyrygentury był Bogusław Madey, który wychował całą plejadę polskich kapelmistrzów. Dzięki niemu - jak wspomina - ujrzała świat muzyki od najpiękniejszej strony, a dyrygentura stała się jej życiową pasją. 

W wykonywaniu swojej profesji Strusińska wykazuje wielką wrażliwość muzyczną i komunikatywność w pracy z orkiestrą. Świadectwem tego są pochlebne recenzje w prasie krajowej jak i zagranicznej. Do rozkwitu kariery artystka dochodziła stopniowo. Zaczynała od chóralistyki dyrygując zespołem chóralnym w Warszawie. Niebawem wygrała konkurs na asystenta dyrygenta Filharmonii Częstochowskiej, a wkrótce potem została finalistką i laureatką prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im.Gustawa Mahlera w Bambergu.

Od 2006 roku Ewa Strusińska mieszka w Wielkiej Brytanii. W latach 2008-2010 pracowała w Manchesterze pod kierownictwem Sir Marka Eldrera na stanowisku dyrygenta-asystenta słynnej The Halle - najstarszej profesjonalnej orkiestry w tym kraju. To stanowisko objęła po zwycięskim konkursie, jako pierwsza kobieta w 150 lecie istnienia tej orkiestry, co zostało szeroko odnotowane przez polskie media oraz prasę angielską (The Times, Guardian, The Independent, BBC Music Magazine, Gramophone). Choć  kontrakt z tym wspaniałym zespołem wygasł po dwóch latach Strusińska nadal dyryguje w Manchesterze, tym razem  młodzieżową orkiestrą collegu. Z kolei w Warszawie  artystka dała się poznać jako dyrygent Teatru Wielkiego Opery Narodowej i Polskiego Baletu Narodowego. W latach 2013-2016   pełniła funkcję pierwszego dyrygenta i kierownika muzycznego Filharmonii Szczecińskiej im.Mieczysława Karłowicza. Pod jej pieczą dokonała się przeprowadzka orkiestry do nowej siedziby i wzbogacenie repertuaru koncertowego, co zapoczątkowało nowy etap w dziejach tej instytucji. 

Nowa Filharmonia to budowla o cudownej architektonice, przypominająca bryłę lodu. Posiada-obok sali kameralnej, przepiękną salę koncertową dla prawie 1000 słuchaczy, której parametry akustyczne porównywane są do sali Musikverein w Wiedniu. Dokonania dyrygentki oraz zespołu Filharmonii doceniono w Polsce jak i za granicą. Dzięki usilnej pracy Strusińskiej utrwaliło się w świadomości szczecinian istnienie tej nowoczesnej placówki muzycznej W swoje karierze artystka miała zaszczyt pracować z wieloma czołowymi orkiestrami na świecie, jak np. Northern Sinfonia, BBC National Orchestra of Wales, Halle Orchestra, Bamberger Symphoniker, Magdeburgische  Philharmonie, Hofer Symphoniker, Sonderjyllands Symfoniorchester, Sinfonietta Baden, Uppsala Chamber Orchestra, Johannesburg Philharmonic Orchestra, Gavle Symfoniorkester, Norrlands Opera Symphony Orchestra, Norddeutsche Philharmonie Rostock czy Slovak Sinfonietta. Współpracowała równiez z London Symphony Orchestra (kurs mistrzowski prowadzony przez Valerego Gergieva) oraz z Royal Ballet w Covent Garden. W Polsce dyrygowała większością krajowych orkiestr symfonicznych, w tym Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego w Warszawie, NOSPR-u, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej oraz Sinfonią Varsovią.

Ewa Strusińska posiada w repertuarze wiele dzieł operowych, które prowadziła m.in. na Buxton Opera Festival, w Royal Northern College of Music oraz w Teatrze Wielkim w Warszawie. Ma w swoim dorobku szereg nagrań fonograficznych z muzyką polską (DUX). Dokonała je  z krakowską  orkiestrą Akademii Beethovenowskiej istniejącą od 2003 roku i złożoną z młodych utalentowanych muzyków. W 2017 roku artystka została mianowana dyrektorem artystycznym Neuen Lausitzer Philharmonic w Niemczech.

W uznaniu dorobku zawodowego otrzymała tytuł Ambasadora Stalowej Woli.
 
 
. Radosław Rzepkowski
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.