GWIAZDY POLSKIEJ MUZYKI (17)

Agnieszka Rehlis - mezzosopran, należy do młodszej generacji polskich wokalistek. Studia wokalne ukończyła z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej we Wrocławiu i tam zdobyła I nagrodę na Konkursie im. Franciszki Platównej. Zaś III nagrodę otrzymała na Międzyuniwersyteckim Konkursie w Dusznikach. 

Brała udział w licznych kursach mistrzowskich m.in. z Krystyną Szostek-Radkową, Adelą Stolte, Christianem Elsnerem i Gerhardem Kahrym. 

W latach 1996-2007 była solistką Opery Wrocławskiej rozpoczynając od roli Jadwigi w "Strasznym Dworze" Moniuszki. Znakomita aktorsko stworzyła wyjątkowe kreacje takich postaci jak Fenena w „Nabucco", Flora w „Traviacie", Meg Page w "Falstaffie", Magdalena w "Rigoletto", Siebel w "Fauście", Mercedes w "Carmen", Eurydyka w "Antygonie", Cherubino w "Weselu Figara", Dorabella w "Cosi fan tutte". 

Jej mezzosopran z natury liryczny i szlachetny sprawdza się również w partiach dramatycznych i odznacza się niebywałym bogactwem kolorystycznym. Każde wyśpiewane przez nią słowo potrafi wywołać dreszcz emocjonalny. Jej głęboki głos z piękną wibracją może zachwycić publiczność. 

Związana z Operą Wrocławską artystka odbyła szereg zagranicznych tournée: po Niemczech, Holandii, W. Brytanii, Irlandii, Belgii, Francji, Włoszech i Taiwanie. Brała też udział w wielkich wydarzeniach operowych organizowanych w Hali Ludowej we Wrocławiu (Carmen, Nabucco, Trubadur, Straszny Dwór, Skrzypek na dachu, Złoto Renu) i w premierze "Giocondi" A. Ponchielliego na River Odra we Wrocławiu transmitowanej przez TV (2003). 

W Teatrze Wielkim w Warszawie debiutowała w 2003 r jako Fenena w "Nabucco" Verdiego. Od tego czasu dała się poznać, jako solistka w repertuarze oratoryjnym w kraju i za granicą. W tym repertuarze występowała w Niemczech, Holandii, Francji, Włoszech, Francji, Austrii, Łotwie, Rosji, Słowenii, Hiszpanii i na Ukrainie. Występowała też na licznych festiwalach, m.in Easter Festival Beethoven, Wratislavia Cantans, Festiwal Chopinowski w Dusznikach, International Meeting East-West w Zielonej Górze, Probaltica Festival of Music and Art from the Baltic States w Toruniu, Usedomer Music Festival w Peenemunde, Festival Pablo Casals w Prades, na festiwalach muzyki sakralnej w Marsylii i Norymberdze, na George Enescu International Festival, Rheingau Music Festival, Schleswig-Holstein Music Festival, "Contrasts" International Music Festival we Lwowie, Praskie Jaro Festival i Beijing Music Festival. 

Agnieszka Rehlis pracowała z uznanymi dyrygentami jak: Laurence Foster, Marco Guidarini, Gustavo Dudamel, Jacek Kasprzyk, Kazimierz Kord, Bramwell Tovey, Antoni Wit, Long Yu. 

Akompaniowały jej znane orkiestry - Polish National Radio Symphonic Orchestra, NDR Symphonic Orchestra, China Philharmonic Orchestra, Orquestra Sinfonica  de la Juventud Venezolana Simon Bolivar, Luxembourg Philharmonic Orchestra, BBC Symphony Orchestra, Orkiestra Filharmonii Narodowej. 

Występowała na koncertach prowadzonych przez K. Pendereckiego w Polsce i za granicą wykonując jego dzieła - Polskie Requiem, Te Deum, Credo, Seven Gates of Jerusalem i na światowej premierze 8-ej Symfonii tegoż kompozytora (Songs of Transitoriness). Symfonia ta została w 2006 r. zarejestrowana na CD przez firmę Naxos. 

Inne z nagrań z jej współudziałem (opera Manru Paderewskiego i Msza Moniuszki) otrzymały nagrodę "Fryderyka" Akademii Fonograficznej. Drugie nagranie moniuszkowskiej Mszy pod etykietą DUX nagrodzone zostało przez francuską Akademię Disque Lyrique Złotym Orfeuszem-Antoni Toscanini. 

Artystka nagrała na DVD Requiem Pendereckiego i Seven Gates of Jerusalem, które zdobyło Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym - Golden Prague. 

Przed dwoma laty Agnieszka Rehlis wystąpiła w Westminster Cathedral w Londynie śpiewając w "Requiem" Maciejewskiego. Brała też udział w produkcji opery Weinberga "The Passenger" na Bregenz Festival. W tejże operze wystąpiła w nowojorskim Lincoln Center i w Houston Opera. Występowała też w Petersburgu w Teatrze Maryjskim. 
Na wszystkich tych występach odnosiła sukcesy. Ostatnim z nich było wykonanie pod batutą Walerego Gergiewa najnowszego dzieła Pendereckiego "A Sea of Dreams Did Breathe on Me" do tekstów polskich poetów. 
 
 
. Radosław Rzepkowski
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.