GWIAZDY POLSKIEJ MUZYKI (21)

JAKUB JÓZEF ORLIŃSKI – polski  kontratenor, "gwiazda" o wielkiej przyszłości. Urodził się w 1990 roku w Warszawie. Jest synem malarki Bogny Czechowskiej-Orlińskiej i sam uczęszczał do Liceum Plastycznego. Ukończył Wydział Wokalny Uniwersytetu im.F.Chopina w Warszawie u prof. Anny Radziejowskiej. Jest także dyplomantem nowojorskiej Julliard School gdzie studiował pod kierunkiem Edith Wiens. Mimo młodego wieku ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia. W roku 2011 został wyróżniony na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Dawnej w Poznaniu. W roku 2012 zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Rudolfa Petraka w Żilinie na Słowacji oraz nagrodę specjalną na VI Europejskim Konkursie Śpiewu Operowego DEBIUT w Weikersheim w Niemczech. 

Orliński zaczął późno śpiewać solowo. Wcześniej występował tylko w chłopięco-męskim chórze amatorskim  "Gregorianum". Tam właśnie odkrył swoje możliwości  falsetowego śpiewania.  Jego naturalny głos to bas-baryton . Międzynarodową  karierę rozpoczął na 5-tym roku studiów występując w "Alcinie" Haendla w Aachen. W 2015 roku został laureatem Międzynarodowego Konkursu Marcella Sembrich w Nowym Yorku, a w 2016 zdobył II nagrodę w kategorii głosów męskich podczas Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. S.Moniuszki. Największym jego sukcesem było zwycięstwo w konkursie Metropolitain Opera’s Council Audition w 2016 roku. W historii tego konkursu stał się jednym z zaledwie kilku kontratenorów, którzy zostali laureatami. To zwycięstwo było dla niego niespodzianką  gdyż  nigdy nie przypuszczał że znajdzie się na prestiżowej scenie nowojorskiej Opery. Po tym sukcesie występował wielokrotnie w Stanach Zjednoczonych, m.in. w Carnegie Hall i z orkiestrą Houston śpiewając w "Mesjaszu" Haendla, który jest jego ulubionym dziełem. Wystąpił też w  w Alice Tully Hall w Lincoln Center. W recenzji New York Times czytamy, że artysta "(...) łączy piękno tonu z niezwykłą jednością, czystością i wyrównaniem koloru w zakresie całej skali jego głosu". Natomiast magazyn Opera News nazwał go "wspaniałym aktorem." Do jego trofeów zalicza się jeszcze I nagroda w konkursie Lyndon Woodsite Oratorio-Solo de L’Oratorio Society w Nowym Yorku, specjalne wyróżnienie na dorocznym konkursie Mazovian Golden Voices w Polsce czy III miejsce Grand Prix de l’Opera de Bucarest w Rumunii. 

Artysta jest otwarty na wszystkie style i stara się występować jak najczęściej. Najbliższa jest mu muzyka baroku, ale chętnie wykonuje  pieśni  Schuberta, Faurego, Brittena.  Interesuje go także muzyka współczesna. Z polskich kompozytorów preferuje Szymanowskiego, Bairda i Lutosławskiego. Ostatnio zaśpiewał we współczesnej komedii "Flight" Jonathana Dove z zespołem Julliard Opera. W sezonie 2016-17  wcielił się w rolę Ottona w "Agryppinie" Haendla  na festiwalu "Serenissima- muzyka i sztuka Republiki Weneckiej" w Nowym Jorku. Wziął udział w Festiwalu Haendlowskim w Karlsruhe śpiewając w  Nisi Dominus i Dixit Dominus- Vivaldiego. Ponadto debiutował na Festiwalu w Aix-en-Provence występując w "Erismenie" Cavalliego. W Polsce interpretował role Kupida z "Venus et Adonis" Blowa  oraz Narcyza  z "Agrippiny" Haendla. W Cottbus w Niemczech zagrał rolę Ruggiero w Alcinie Haendla i wykonał pieśni Purcella z oprawą baletu z Lipska. W 2018, poza licznymi występami w Europie,  wziął udział w Festiwalu Bachowskim w Montrealu. Aktualnie przygotowuje, po podpisaniu kontraktu z firmą ERATO, swoje pierwsze CD-solo. 

Artysta nie obawia się, że repertuar dla jego specyficznego tembru głosu może być ograniczony. Uważa  że tylko w muzyce baroku jest aż tyle utworów, że nie zdążyłby ich opanować  przez całe życie. Są także pieśni romantyczne, które można dla jego głosu aranżować i transponować do odpowiednich tonacji. Na estradzie występuję ze swoim wypróbowanym pianistą  Michałem Bielem  z którym potrafi zaskakiwać  poprzez odmienne interpretacje tego samego utworu. Podobnie dzieje się na występach z mniejszymi zespołami kameralnymi. 

Jakub Orliński jest również breakdancerem, a umiejętności taneczne wykorzystuje nieraz na scenie operowej. W tej dyscyplinie też ma niemałe osiągnięcia.
 
 
. Radosław Rzepkowski
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.