ANDRZEJ KURYLEWICZ (1932-2007)

Minęło 10 lat od śmierci polskiego kompozytora, pianisty, puzonisty, trębacza i dyrygenta - Andrzeja Kurylewicza.  Gwoli przypomnienia tej nietuzinkowej postaci naszkicuję jego biografię. Ten utalentowany i wszechstronny muzyk - autor muzyki klasycznej, teatralnej, filmowej, baletowej i jazzowej urodził się we Lwowie w 1932 roku. Był człowiekiem o mocnym charakterze, pełnym poczucia humoru i dystansu w stosunku do siebie - jak wspominają jego bliscy i przyjaciele.

Naukę muzyki rozpoczął w wieku 6 lat we Lwowie, kontynuował ją w Gliwicach w Instytucie Muzycznym, a następnie w PWSM w Krakowie (1950-54) w klasach fortepianu oraz kompozycji. W 1954 roku usunięto go z uczelni za wykonywanie muzyki jazzowej, uważanej wówczas za szkodliwy "produkt imperializmu". W tymże roku rozpoczął pracę w rozgłośni Polskiego Radia w Krakowie i założył Sekstet Organowy Polskiego Radia. W 1957 roku na festiwalu pianistów jazzowych w Stuttgarcie otrzymał I nagrodę. W 1958 r. ożenił się za znaną wokalistką Wandą Warską oraz napisał swój pierwszy utwór na fortepian solo "Somnambulicy" oraz muzykę do filmu "Ostatni strzał". W 1959 r. zadebiutował, jako kompozytor muzyki teatralnej (Książe niezłomny wg J. Słowackiego). W latach 1964-66 kierował Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie. W latach 1965-68 napisał Concerto na tematy Adama Jarzębskiego (I, II, III) op. 2. 

Od 1965 r. z żoną prowadził w Warszawie Piwnicę Artystyczną Kurylewiczów. W latach 1969-78 kierował zespołem Formacja Muzyki Współczesnej, z którym koncertował po całym świecie. Zespół ten wykonywał muzykę z pogranicza nowoczesnego jazzu i awangardowej muzyki europejskiej. Obok muzyki teatralnej (do spektakli Kotlarczyka, Huebnera, Hanuszkiewicza, Gruzy, Axera) pisał muzykę do filmów Morgensterna (Polskie drogi 1976), Behra (Lalka 1977, Droga, Domy z deszczu), Majewskiego (Sublokator, Lekcja martwego języka), Kuźmińskiego (Nad Niemnem), oraz Zaorskiego (Panny i wdowy). Od 1970 roku komponował głównie muzykę poważną: solową (na fortepian-Piano Crumbs, Tango, Domestico, Modlitwa, Tryptyk, Kołowrotek, Pieśni na fortepian solo), klawesyn (Impromptus avec Romarin, Blue Tango), organy (Due pezzi, Semplici), flet (Drzeworyt I i II), kontrabas (Moods), tubę (Tubesque). Wśród utworów sakralnych znajdują się: Missa brevis, Pięć Psalmów, Te Deum, Salve Regina, Ave Maris Stella, Ave Maria. Pozostawił też Kwartety smyczkowe, Tria smyczkowe i fortepianowe, Kwintety fortepianowe, utwory na orkiestrę smyczkową i symfoniczną (Suita Symfoniczna Pan Tadeusz, Suita Symfoniczna Polskie Drogi, Suita symfoniczna Lalka), Poematy symfoniczne (In Verona, Godzina się zniża), Szkic Symfoniczny "Osiem sekwencji nad Niemnem". 

A. Kurylewicz jest też autorem cyklów pieśni do wierszy J.Kochanowskiego, J.Słowackiego, Z.Krasińskiego, C.K.Norwida, S.Garczyńskiego, A.Puszkina, R.M.Rilkego, Cz.Milosza, J.Iwaszkiewicza, S.Grochowiaka, Z.Herberta i wielu innych. 

W roku 1999 artysta założył Trio instrumentalne (fortepian, kontrabas, perkusja). Występował też samodzielnie, jako pianista z utworami K.Szymanowskiego i F.Chopina. Koncertował w Piwncy Artystycznej w Warszawie ze swoim "Kurylewicz Trio" oraz żoną Wandą i córką Gabrielą.  Kurylewicz angażował się w promocje młodych muzyków polskiej sceny jazzowej. Był związany z Konkursem Pianistów Jazzowych-Debiuty, który odbywał się podczas Warszawskiego Festiwalu Pianistów Jazzowych, a w latach 2005-2006 pełnił funkcje przewodniczącego jury. 

Od 2007 z inicjatywy kompozytora, kierowana przez jego córkę Gabrielę "Fundacja Forma" przygotowuje i publikuje edycję krytyczną Dzieł Wszystkich Andrzeja Kurylewicza. Zgodnie z wolą kompozytora córka i jej Fundacja opiekuje się jego dorobkiem, m.in. organizuje coroczny festiwal muzyki i poezji "Dni Muzyki Andrzeja Kurylewicza". 
Muzyka Kurylewicza jest często wykonywana w Piwnicy Artystycznej Kurylewiczów w Warszawie i regularnie w Steinway Hall w Londynie. 

Artysta był wielokrotnie odznaczany i nagradzany za swoja pracę. W 1965 r. otrzymał nagrodę PR i TV, a w 1978 - Nagrodę Miasta Warszawy, w 1981 r otrzymał Prix Italia, a w 2001- niemiecki Verdienstkreuz I. Klasse. 
Artysta zmarł w 2007 roku. Pośmiertnie prezydent Lech Kaczyński przyznał mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2007).
 
 
. Radosław Rzepkowski
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.