GWIAZDY POLSKIEJ MUZYKI  (18)

GRZEGORZ NOWAK -  dyrygent. Urodził się w 1951 roku w Poznaniu. Jest jednym z najbardziej cenionych na świecie kapelmistrzów.  Jest absolwentem Poznańskiej Akademii Muzycznej, gdzie studiował w latach 1970-75 w klasie dyrygentury (u Witolda Krzemieńskiego i Stefana Stuligrosza) i skrzypiec (u Jadwigi Kaliszewskiej). W latach 1976-80 kierował Słupską Orkiestrą Symfoniczną i był kierownikiem Słupskiego Teatru Muzycznego. Po wygraniu konkursu na stypendium doktoranckie wyjechał do USA, by doskonalić kunszt artystyczny w Eastman School of Music oraz w Tanglewoog, m.in. u Leonarda Bernsteina, Seiji Ozawy i Igora Markevitcha.  Ale jego światowa kariera rozpoczęła się wówczas, gdy zdecydowanie wygrał prestiżowy Międzynarodowy Konkurs Dyrygencki im. Ernesta Ansermeta w Genewie, zdobywając też wszystkie nagrody specjalne, w tym Grand Prix Patek Philipp, Rolex Prize, Swiss Prize i American Patronat Prize, a w Bazylei otrzymał Europejską Nagrodę Rozwojową dla Europejskiego Muzyka Roku. Te laury ułatwiły artyście dostęp do czołowych orkiestr symfonicznych na całym świecie: w Londynie, Paryżu, Rzymie, Mediolanie, Turynie, Berlinie, Brukseli, Zurychu, Lizbonie, Luksembourgu, Helsinkach, Kopenhadze, Montrealu, Vancouverze, Toronto, Chicago, Baltimore, Hong-Kongu itd. W Szwajcarii kierował orkiestra symfoniczną i Operą w Biel, w Kanadzie - orkiestrą symfoniczną w Edmonton, w Niemczech-orkiestrą w Kaiserslautern, w Polsce - Operą Narodową w Warszawie. 

Występował w Japonii i Izraelu. Jest dyrektorem orkiestry festiwalowej "Sinfonia Helvetica" złożonej z muzyków renomowanych orkiestr europejskich i organizatorem festiwalu Musique&Amitie w Szwajcarii (od 1992 roku). W tymże roku został też asystentem Kurta Masura w Filharmonii Nowojorskiej. 

W latach 2004-06 był dyrektorem generalnym Filharmonii Poznańskiej. Prowadził przedstawienia operowe w Monte Carlo, Szwajcarii, Niemczech, Polsce, Anglii, Szwecji, w tym dzieła operowe Mozarta, Beethovena, Bizeta, Borodina, Moniuszki, Verdigo, Pucciniego. 

W 2006 r. otrzymał wspaniałe recenzje na Meifestspiele w Wiesbaden za wystawienie opery Andrea Chenier - "Giordano" z operą Narodową w Warszawie zrealizowaną w koprodukcji z Placido Domingo i Operą Narodową w Waszyngtonie. Grzegorz Nowak występował z takimi artystami jak Zimerman, Argerich, Roztropowicz, Mutter, Aszkenazy, Bolet, Ojstrach, Szeryng, Ohlsson, Baker, Battle, Heppner, Ochman, Podleś, Rappe i wieloma innymi.  Od 2008 roku jest jednym z głównych dyrygentów (Principal Associate Conductor) Królewskiej Filharmonii (Royal Philharmonic Orchestra) w Londynie. Z tym wspaniałym zespołem odnosił wielkie sukcesy artystyczne. Recenzje krytyków były zawsze entuzjastyczne. Przytoczmy kilka z nich: "Każdy, kto słyszał ten koncert nie może mieć wątpliwości, że Grzegorz Nowak i Królewska Filharmonia tworzą wspólnie prawdziwie zwycięzką kombinacje...Nowak zawsze uzyskuje z tej orkiestry efekty wykonawcze na najwyższym poziomie. Mamy szczęście, że RPO z nim wsółpracuje" (8.6.2010, MusicWeb International, London). Oto inny urywek recenzji: "Muzycy Filharmonii Królewskiej byli w najwyższej formie. Orkiestra była prowadzona przez Grzegorza Nowaka, który jest głównym współpracującym dyrygentem. 
Nowak jest energicznym dyrygentem o wybornej prezencji, jest wysoki, szczupły i jego entuzjazm dla muzyki jest intensywny i zaraźliwy; czasami wydaje się urastać, unosząć się nad orkiestrą jak nordycki Bóg miotający burzę; z włosami wirującymi wokół głowy jakby porwanymi przez nagły, gwałtowny wiatr! ..." (18.2.2010, MusicWeb International, London). 

Artysta może pochwalić się całą masą nagrań z wieloma orkiestrami polskimi i zagranicznymi. (Classic CD, CD-Accord, PolyGram-Rhone, CD-Accord ACD, Union Square, CBC SMCD, GalloRecords CD, ArtiPD, DUX, Transart Live TR,). Wiele z tych nagrań zostało nagrodzonych, m.in. przez Platinium CD, Fryderyk Nomination, Juno Award, CD Roku Brązowy Dzwon, Classical Internet Award, itd. 

Wraz z RundfunkorchesterKaiserslautern dokonał Nowak pierwszych światowych nagrań dwóch symfonii Karola Czernego. Z tym samym zespołem nagrał "Siedem grzechów głownych" Weilla.
 
 
. Radosław Rzepkowski
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.