POLSKA OPERA KRÓLEWSKA

W roku 2017 powołana została nowa państwowa instytucja kultury z siedzibą w Warszawie-Polska Opera Królewska. Przedmiotem jej działalności jest- według statutu- upowszechnianie kultury muzycznej poprzez wystawianie i promowanie dzieł operowych, ale równiez muzyki oratoryjnej, kantatowej i kameralnej. Priorytetem jest twórczość kompozytorów polskich, zwłaszcza dawnych mistrzów i przywracanie do życia muzycznego zapomnianych utworów muzyki  rodzimej. Istnieje bowiem wiele świetnych dzieł operowych i wokalnych a praktycznie zapomnianych (Stanisław Moniuszko, Maciej Kamieński, Jan Stefani, Karol Kurpiński, Franciszek Lessel). Przywrócenie ich do życia w kraju jak i za granicą  staje się koniecznością dla  promocji polskiego dorobku kulturalnego. Spectrum działalności Polskiej Opery Królewskiej jest wyjątkowo szerokie. Oprócz wyżej wymienionych celów dołączyć należy koncerty symfoniczne,  projekty skierowane do młodzieży, współpracę z warszawskimi uczelniami artystycznymi,  organizacja własnego festiwalu,  spektakle z muzyką jazzową, produkcje filmów i nagrań,  spotkania literackie, czytanie nowych tlumaczeń klasyki europejskiej, przygotowania konferencji i spotkań. Te zobowiązania, których realizacje mają zapewnić oprócz własnych przychodów dotacje z budżetu Państwa, korelują z potrzebą poszerzenia oferty kulturalnej dla mniejszych ośrodków w całym kraju udostępniając spektakle na wysokim poziomie artystycznym.

Operę Królewską tworzy stały zespół artystyczny, w tym wokaliści i muzycy o światowej renomie i dużym doświadczeniu. Swoje projekty artystyczne placówka realizuje w Warszawie  i  na obszarach gdzie nie ma filharmonii czy scen operowych. Nazwa tej nowej placówki z przymiotnikiem "Królewska" kojarzy się  ściśle z naszą historią. To właśnie za czasów Zygmunta III Wazy, jego syn król Władysław IV stworzył w 1637 roku na Zamku Królewskim w Warszawie  pierwszą stałą operę w Europie i na świecie. Władysław IV zafascynowany sztuką operową  we Florencji gdzie przebywał  jeszcze jako królewicz,  z chwilą wstąpienia na tron wybudował na pierwszym piętrze zamku teatr operowy. Na  jego otwarcie  wystawiono operę "La fama reale" Piotra Elerta- muzyka z kapeli Wladysława IV. Następnie miały miejsce  premiery  jeszcze 11 oper. Po śmierci monarchy rozkwit  teatru został zahamowany. Ale ta pierwsza stała scena operowa stała się zaczątkiem późniejszego "złotego" okresu polskiej opery w latach panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jemu to zawdzięczamy budowę Teatru Królewskiego w Letniej Rezydencji Łazienek Królewskich. Ten uratowany przed zniszczeniami wojennymi teatr dworski z XVIII wieku stał się dziś siedzibą POK. I to jest wymownym symbolem kontynuowania tradycji historycznej i tożsamości narodowej. 

Na dyrektora powołany został prof. Ryszard Peryt- osobowość znana od lat w świecie artystycznym- aktor, reżyser, doktor sztuki teatru, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie. Pracując w Warszawskiej Operze Kameralnej (1986-2004) za dyrekcji  Stefana Sutkowskiego wyreżyserował on wiele przedstawień oper barokowych, klasycznych i współczesnych.Wielokrotnie reżyserował poza granicami Polski i jako jedyny na świecie wystawił wszystkie dzieła sceniczne Mozarta i Monteverdiego. Nawiązując do historii opery na Zamku Królewskim w Warszawie dyrektor Peryt powołał przy POK zespół instrumentów dawnych Capella Regia Polona, którego repertuar obejmuje instrumentalną muzykę barokową, a także dzieła oratoryjno-kantatowe i opery. Muzycy to młodzi  utalentowani  instrumentaliści  grający muzykę dawną na instrumentach z epoki lub ich kopiach. Kierownictwo Capelli objął znany klawesynista Krzysztof Garstka. POK stała się więc miejscem promującym młode talenty z polskich uczelni muzycznych. Na swoim pierwszym festiwalu w lipcu 2018  wystąpiła 16 razy w najpiękniejszych miejscach Warszawy- w Łazienkach i świątyniach przy Krakowskim Przedmieściu. Oprócz premiery "Don Giovanniego" Mozarta w reżyserii Peryta odbyły się koncerty kameralne z udziałem wokalistów i symfoniczno-jazzowe. 

W roku 2018, a więc zaledwie po roku działalności POK została nagrodzona medalem Jana Pawła II od Stowarzyszenia "Pamięć Jana Pawła II", nagrodą Totus Tuus przez Fundacje "Dzieło Nowego Tysiąclecia" i wyróżnieniem "Słoneczniki 2018" za najbardziej rozwojowe inicjatywy dla dzieci w wieku 0-14 lat. Jest to dobry prognostyk na kolejne lata działalności
 
 
. Radosław Rzepkowski
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.