POLSCY DYRYGENCI - ANTONI WIT

ANTONI WIT  urodził się w 1944 roku w Krakowie. Należy do czołówki najbardziej znanych polskich dyrygentów. Studia dyrygenckie odbył w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie u prof. Henryka Czyża. Studiował też kompozycje u Krzysztofa Pendereckiego, a następnie  pod kierunkiem prof. Nadii Boulanger w Paryżu (1967-68). Ponadto ukończył kierunek prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim (1969). Działalność  zawodową rozpoczął jako asystent Witolda Rowickiego w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Zdobycie II miejsca na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Herberta von Karajana w Berlinie (1971) zapoczątkowało jego karierę. Został asystentem patrona konkursu. W 1973 r. doskonalił swoje umiejętności u Stanisława Wisłockiego i Seiji Ozawy w Tanglewood. Współpracował następnie z Teatrem Wielkim w Warszawie i ze Stadttheater w Malmo oraz dyrygował orkiestrami symfonicznymi, radiowymi i telewizyjnymi w Berlinie, Mediolanie, Turynie, Lipsku i Salzburgu. W latach 1974-77 był zastępcą dyrektora Filharmonii Pomorskiej i jej pierwszym dyrygentem. W Bydgoszczy uzyskał samodzielność repertuarową i możliwości prezentowania dzieł które  najbardziej cenił. Zapraszał tam światowej sławy dyrygentów i polską czołówkę ( Wodiczko, Straszyński, Debich, Maksymiuk). Angażował tak znanych solistów jak Małcużyński, Auer, Wiłkomirska, Zimermann, Kulka. 

W międzyczasie występował za granicą przygotowując m.in. wystawienie "Halki" w Japonii (Tokio 1975); dyrygował koncertami symfonicznymi w Hiszpanii, USA, na Kubie. Wraz z macierzystą orkiestrą Filharmonii Pomorskiej wystąpił na prestiżowym festiwalu "Berlinner Festwochen" (1976). 

W 1977 roku powrócił do rodzinnego Krakowa, gdzie objął kierownictwo Orkiestry i Chóru Polskiego Radia i Telewizji. Przez 17 lat (1983-2000) kierował Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, jednocześnie będąc kapelmistrzem Orquesta Filharmonica de Gran Canaria. 

W latach 2005 i 2010 dyrygował Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej podczas przesłuchań finałowych na Międzynarodowych Konkursach im. F.Chopina. Od 1998 r. jest profesorem dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2002 do 2016 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Narodowej w Warszawie. 

Artysta dyrygował we wszystkich ośrodkach muzycznych Europy oraz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Izraelu, Brazylii, Argentynie, Australii, Japonii, Korei Południowej, itd. Dyrygował takimi zespołami jak Berliner Philharmoniker, Staatskapelle Dresden, Royal Philharmonic Orchestra, BBC Symphony Orchestra, Orchestre Symphonique de Montreal i wieloma innymi. 

Antoni Wit należy do nielicznego na świecie grona artystów, których płyty sprzedano w łącznym nakładzie ponad 5 milionów egzemplarzy. Na tym polu stał się rekordzistą. Nagrał ponad 200 płyt dla wytwórni takich jak EMI, Decca Records, CBS, NVC Arts, Pony Canyon, Camerata Tokio, Polskie Nagrania, DUX, CDA Accord, Naxos. Nagrań tych dokonywał głównie z udziałem zespołów Filharmonii Narodowej i NOSPR-u. Komplet dzieł Karola Szymanowskiego zarejestrował dla "Naxos" z udziałem FN. 

Nagrał 10 płyt z utworami orkiestrowymi Witolda Lutosławskiego oraz 13 płyt z muzyką Krzysztofa Pendereckiego. Nagrywał też dzieła Wojciecha Kilara, Krzysztofa Meyera i Henryka Mikołaja Góreckiego, Gustawa Mahlera, Ryszarda Straussa i Olivera Messiaena. 

Za swoje nagrania maestro był siedmiokrotnie nominowany do nagrody "Grammy Award." W 2012 roku otrzymał nagrodę "Grammy" za nagrania zestawu dzieł Pendereckiego (płyta wydana przez firmę Naxos). Poza tym otrzymał wiele nagród zagranicznych za utrwalenia dzieł muzyki polskiej, szczególnie Szymanowskiego, Lutosławskiego i Pendereckiego. Za długoletnią działalność artystyczną otrzymał wiele odznaczeń państwowych i innych (m.in. Złoty Medal Fundacji A.Rubinsteina, nagroda krytyków "Orfeusz," nagroda Fundacji im. K.Szymanowskiego, odznaka honorowa "Zasłużony dla Mazowsza"). 

Przed dwoma laty Anton Wit otrzymał Order Legii Honorowej Republiki Francuskiej za zasługi w upowszechnianiu muzyki francuskiej i liczne występy z polskimi orkiestrami na festiwalach we Francji. Antoni Wit jest obecnie dyrygentem honorowyn Filharmonii Krakowskiej i dyrektorem artystycznym Orquesta Sinfonica de Navarra w Pampelunie.
 
 
. Radosław Rzepkowski
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.