GWIAZDY POLSKIEJ MUZYKI (19)

ARTUR RUCIŃSKI - baryton, zaliczany  w rankingach do jednego z 20 najlepszych śpiewaków świata. Posiada  wspaniałe warunki wokalne- potężny, głęboki  i ciepły głos oraz zachwyca umiejętnością frazowania. Śpiewa z lekkością i techniczną swobodą. Wykazuje przy tym dużą sprawność ruchową i starannie dobiera repertuar by nie przeforsować przepięknego głosu. 

Artysta urodził się w 1976 roku w Warszawie. Początkowo uczył się na skrzypcach i oboju. Naukę śpiewu rozpoczął w 1995 roku w Państwowej Szkole Muzycznej im. F.Chopina w Warszawie u prof. Jerzego Knetiga u którego kontynuował studia w Akademii Muzycznej w Warszawie. Po ukończeniu studiów doskonalił swe umiejętności u Kałudi Kałudowa oraz jako stypendysta niemieckiej Fundacji Hansa i Eugenii Jutting. Już od najwcześniejszych lat zdobywał nagrody na konkursach wokalnych w Łodzi (1996, 2001), Bydgoszczy (1999), Dusznikach (2000), Bytomiu (2000). Odnosił również sukcesy na zagranicznych konkursach-Internationale Hans Gabor Belvedere Gesangswettbewerb w Wiedniu, Międzynarodowym Konkursie Śpiewaków Operowych im.Salomei Kruszelnickiej we Lwowie oraz Competizione dell’Opera w Treviso we Włoszech. 

W 2001 r. artysta rozpoczął pracę z Warszawską Operą Kameralną gdzie kreował role w dziełach scenicznych Mozarta ( Czarodziejski flet, Wesele Figara, Cosi fan tutte). Z zespołem tym odbył szereg podróży zagranicznych, m.in. do Francji, Hiszpanii, Włoch, Szwajcarii, Niemiec, Holandii, Japonii i Libanu. 

W 2002 zadebiutował na scenie Teatru Wielkiego tytułową rolą w "Eugeniuszu Onieginie" Czajkowskiego. Później został zaproszony do kolejnych produkcji takich jak Turandot, Madame Butterfly, Carmen, Dama Pikowa, Halka,Cyrulik Sewilski, Opowieści Hoffmana, Faust. Także w 2002 r. rozpoczął współpracę z Mazowieckim Teatrem Muzycznym "Operetka". Na przedstawieniu inaugurującym pierwszy sezon teatru zaśpiewał partie dra Falkego w "Zemście Nietoperza" Jana Straussa. W 2003 r. w Operze Łódzkiej wykonał partię Riccarda w koncertowej wersji opery "Purytanie" Belliniego.

Od 2005 r. współpracuje z Operą Krakowską. Śpiewał tam w Cyganerii Pucciniego, Łucji z Lammermooru  Donizettiego, Diabiach z Louden  Pendereckiego i w innych operach. Liczne są jego występy na zagranicznych scenach operowych. 
Występował w Bunka Kaikan w Japonii, Varna Opera, Operze Lwowskiej, Teatro Liceu w Barcelonie, w Staatsoper w Berlinie, Teatro Real w Madrycie czy na festiwalu Afrodyty w Paphos na Cyprze. Ruciński pracował z najwybitniejszymi polskimi reżyserami jak Fołtyn, Treliński, Grzesiński oraz dyrygentami: Kordem, Maksymiukiem, Kasprzykiem, Giergiewem, Marinerem, Witem, Martinezem, Borowiczem itd. 

Obok repertuaru operowego artysta posiada bogaty repertuar oratoryjno-kantatowy, który obejmuje dzieła Bacha, Haendla, Mozarta, Beethovena, Mahlera, Faure, Brittena oraz wielu kompozytorów współczesnych. 

Ruciński koncertował w większości sal filharmonicznych w kraju, wielokrotnie brał udział w festiwalach, np. Viva il canto w Cieszynie, Europejskim Festiwalu im. Kiepury w Krynicy, Warszawskiej Jesieni, Festiwalu Beethovenowskim w Warszawie. Dla telewizji Bułgarskiej nagrał sceniczną wersję "Carmina Burana" Orffa. Ma na swym koncie udział w światowym prawykonaniu opery Balakauskasa "La lontaine" i w prawykonaniu "De la vie" Mossa. W 2008 r. otrzymał Paszport Polityki. Kapituła uzasadniła wyróżnienie słowami: "Za zapadające w pamięć kreacje sceniczne. Za konsekwentne budowanie kariery-co nieczęste- w Polsce i podnoszenie poziomu spektakli na naszych scenach operowych". W 2009 r. Polskie Radio wydało płytę "Artur Ruciński. Pieśni i Arie", która otrzymała nominację do nagród "Fryderyki 2010". 

W sezonie 2011-12 artysta występował w Los Angeles Opera oraz w Neapolu, kreując rolę Francesco w operze "I Masnadieri" Verdiego. Po tym występie uznano go za "barytona verdiowskiego" i powierzono mu kolejne role w operach Verdiego (Trubadur, Traviata, Falstaff). 

W 2014 r. w Salzburgu okrzyknięto go "gwiazdą", gdy zastąpił Placido Domingo śpiewając z Anną Netrebko. W 2015 r. na scenie paryskiej Opera Bastille zaśpiewał Don Giovaniego, a z zespołem Filharmonii Narodowej nagrał ,,Stabat Mater’’ Szymanowskiego dla wytwórni Warner Classic. W lutym 2016 r. zadebiutował w nowojorskiej Metropolitan Opera.
 
 
. Radosław Rzepkowski
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.