POLSCY DYRYGENCI - JERZY SEMKOW

Jerzy Semkow był wybitną indywidualnością polskiej dyrygentury i należał do czołowych dyrygentów świata. Jego zainteresowania obejmowały zarówno wielką symfonikę, jak i muzykę operową. Artysta urodził się w 1928 roku w Radomsku. Studia odbył w latach 1951-56 w Leningradzie u sławnego dyrygenta Eugeniusza Mrawińskiego. Jako asystent tegoż dyrygenta odbył pierwsze tournée z Filharmonią Leningradzką na Zachód (1956). W latach 1956-58 był dyrygentem Teatru Bolszoj w Moskwie. Następnie został dyrektorem artystycznym Opery Warszawskiej (1958-59) gdzie zasłynął ze wspaniałego wystawienia "Borysa Godunowa" Mussorgskiego. Później był pierwszym dyrygentem Opery Królewskiej w Kopenhadze (1965-70) gdzie przygotował 4 premiery, dyrygentem Cleveland Orchestra (1970-71), a następnie pełnił funkcje pierwszego dyrygenta i dyrektora Orkiestry Symfonicznej w Saint-Louis (USA). Pod koniec lat 70-tych objął kierownictwo Orkiestry Włoskiego Radia i Telewizji (RAI) w Rzymie (1979-82). W latach 1985-93 prowadził też jako dyrektor artystyczny i I-szy dyrygent Orkiestrę Filharmonii w Rochester (USA). Jego działalność upamiętniła się nie tylko w Rosji, Danii, Włoszech czy Ameryce. W 1983 r. Semkow dyrygował oratorium "Stworzenie Świata" Haydna podczas koncertu w Watykanie dla papieża Jana Pawła II. Pięć lat później poprowadził wykonanie "Mszy Koronacyjnej" Mozarta z okazji 10 rocznicy pontyfikatu papieża. 

Jerzy Semkow występował w najsłynniejszych salach koncertowych świata. Dyrygował takimi zespołami jak London Philharmonic Orchestra, Berliner Filharmoniker, Wiener Symphoniker, Israel Philharmonic, Orchestre National de France, Orchestre de Paris, Orchestre de la Suisse Romande, Orchestre de Monte Carlo i wieloma innymi. W Stanach Zjednoczonych współpracował z New York Philharmonic, Cleveland Orchestra, Boston Symphony, Chicago Symphony, z orkiestrami w Dallas, Pittsburgu, Minneapolis, San Francisco. Dyrygował też w Montrealu, Toronto, Detroit, Caracas, San Paolo, Sydney, Melbourne. Jego sztukę dyrygencką podziwiano w teatrach operowych  Mediolanu, Londynu, Genewy, Rzymu , Florencji i innych miast. 

Przez szereg lat dyrygował koncertami podczas festiwalu w Aspen (Colorado) oraz prowadził klasy mistrzowskie na Uniwersytecie w Yale i w nowojorskim konserwatorium. Pod jego batutą prezentowali się soliści wielkiego kalibru jak Gilels, Richter, Kempff czy Arrau. Jesienią 2004 roku prowadził koncerty we Wrocławiu i w Teatrze Wielkim, rozpoczął też próby ze studencką orkiestrą Akademii Muzycznej w Warszawie. 

Semkow koncentrował się nad studiowaniem partytur na długo przed koncertem, a podczas prób izolował się, aby w chwili wejścia na estradę być w stanie maksymalnego skupienia. Stąd roztaczana przez niego majestatyczna magia udzielała się orkiestrze i audytorium. Jego ruchy były oszczędne, unikał nadmiernej ekspresji, ale najmniejszym gestem potrafił osiągnąć pożądany rezultat. Pod jego batutą z orkiestry emanowała precyzja, wigor i piękne brzmienie.
Nagrywał dla wielu firm fonograficznych, m.in.Columbia, EMI. Polskie Nagrania zarejestrowały pod dyrekcją Semkowa znakomite interpretacje dzieł Schumanna, Mozarta, Brahmsa, Czajkowskiego, Skriabina. Nagranie symfonii Mozarta zostało nagrodzone w Polsce "Złotą Płytą", a dzieła na chór i orkiestrę Beethovena z Saint-Louis Orchestra utrwalone przez wytwórnię VOX otrzymały specjalne wyróżnienie Akademii Nauki i Sztuki Stanów Zjednoczonych. 

W ostatnim okresie działalności artysta skupił się na wielkich działach muzyki sakralnej. Dyrygował m.in. Requiem Mozarta z okazji 150 rocznicy śmierci F.Chopina w kościele La Madelaine w Paryżu oraz Wielką Mszą c-moll Mozarta w katedrze Notre-Dame w Paryżu na Festiwalu Muzyki Sakralnej. 

Za swoje zasługi został mianowany Komandorem francuskiego Orderu Arts et Lettres. W 2005 roku otrzymał tytuł doctora honoris causa Akademii Muzycznej w Warszawie. 

Na 80 urodziny muzycy z orkiestry w Detroit tak mu napisali: "Życia nie odmierza liczba oddechów, lecz liczba takich momentów, w których wstrzymuje się dech. Doświadczaliśmy tego w tych rzadkich magicznych chwilach, w których razem z Panem tworzyliśmy muzykę i za to jesteśmy Panu wdzięczni". 

Artysta zmarł w 2014 roku w Lozannie.
 
 
. Radosław Rzepkowski
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.