JAK DŁUGO MOJA APLIKACJA BĘDZIE ROZPATRYWANA? NOWE ZMIANY ZWIĄZANE Z CZASEM OCZEKIWANIA

Urząd Imigracyjny ogłosił właśnie nowe okresy rozpatrywania części podań imigracyjnych. Zmiana polega na prognozowaniu przyszłościowym czasu procesowania a nie opieraniu się na danych statystycznych z przeszłości. Wprowadzenie nowych terminów orientacyjnych będzie dotyczyło aplikacji złożonych od dnia 31 lipca 2018 roku.

W wydaniu prasowym z dnia 9 sierpnia 2018, ogłoszono, że nowe okresy rozpatrywania dotyczyć będą następujących podań o stały pobyt:
- Sponsorowanie rodziców oraz dziadków - 20 do 24 miesięcy, 
- Nominacje Prowincjonalne (poza systemem Express Entry) - 15 do 19 miesięcy,
- Wykwalifikowani Pracownicy w Quebec - 15 do 17 miesięcy,
- Podania związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej w Kanadzie - 12 do 16 miesięcy,
- Podania humanitarne - 22 do 36 miesięcy.

Przewidywany czas rozpatrywania powyższych podań dotyczy podań standardowych (bez żadnych komplikacji i nieścisłości). Urząd Imigracyjny zapowiedział miesięczne aktualizacje wspomnianych okresów tak, aby jak najdokładniej odzwierciedlały realny czas. 

W czym zatem tkwi zmiana i co to oznacza dla osoby składającej podanie?

Wcześniej przed wprowadzoną zmianą, Urząd Imigracyjny opierał się na danych statystycznych 
z przeszłości, tzn. brał pod uwagę liczbę aplikacji złożonych w roku poprzednim i oszacowywał średni czas rozpatrywania 80% podań.

Nowe prognozowanie zależeć będzie od liczby podań obecnie złożonych do rozpatrzenia oraz tego jak szybko Urząd radzi sobie z ich rozpatrywaniem. 

Czas rozpatrywania rozpoczyna się w dniu otrzymania przez Urząd kompletnego pakietu dokumentów a kończy z momentem wydania decyzji. 

Jeśli podanie zostało złożone w wersji papierowej (wysyłka pocztą lub kurierem), czas liczony jest od dnia dostarczenia do urzędu. Jeśli natomiast aplikant decyduje się na wysyłkę podania drogą elektroniczną (przez portal imigracyjny), może liczyć na szybsze dostarczenie, bowiem liczone jest ono od momentu elektronicznej transmisji danych. 

Nowe zmiany mają na celu usprawnienie działalności urzędu oraz efektywniejszą obsługę aplikantów chcących osiedlić się na stałe w Kanadzie.

Oczywiście czas rozpatrywania podania jest tylko orientacyjny i dotyczy większości standardowych aplikacji. Tylko podania przygotowane w sposób kompletny, zawierające wszystkie niezbędne elementy, dokumenty i informacje mogą liczyć na rozpatrzenie w przewidzianych terminach. Podania złożone w formie niekompletnej mogą napotkać na opóźnienia lub co gorsze - na zwrot całego pakietu dokumentów. 

Zalecamy kontakt z naszym biurem, które profesjonalnie oszacuje Państwa szanse na programy emigracyjne, przygotuje komplet dokumentów i zadba o stronę formalną.
 
 
. Maria Krajewska,  licencjonowany konsultant imigracyjny, członek ICCRC

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.