NOWA KATEGORIA ONTARYJSKIEGO PROGRAMU PROWINCJONALNEGO DLA NIEWYKWALIFIKOWANYCH PRACOWNIKÓW

Dnia 16 sierpnia bieżącego roku, ontaryjski program prowincjonalnej nominacji (ang. Ontario PNP), otworzył nową kategorię dla pracowników niewykwalifikowanych zawodów, na które jest obecnie zapotrzebowanie w Kanadzie. Warto nadmienić, że niniejszy program otwiera drzwi wielu osobom, które wykonują pracę niewykwalifikowaną i tym samym nie spełniają wymogów formalnych takich programów jak Federal Skilled Worker czy Canadian Experience Class (wchodzących w skład obecnego programu Express Entry). Jest to aplikacja łączona – co oznacza, że zarówno pracodawca jak i pracownik muszą spełnić szereg wymogów przed złożeniem podania.

Aby móc zakwalifikować się do programu, pracodawca musi:

 • Wystawić ofertę pracy na stałą pozycję w pełnym wymiarze godzin, (co najmniej 30) w jednej z poniższych pozycji, związanych z rolnictwem lub budownictwem,
 • Zaproponować stawkę godzinową, która spełnia wymogi średniej prowincjonalnej,
 • Oferta pracy musi być wydana na jedną z poniższych pozycji: 1. Instalatorzy i serwisanci sektorów rezydencyjnego i komercyjnego, 2. Operatorzy ciężkiego sprzętu, 3. Farmerzy i pracownicy farm, 4. Pracownicy szklarni i żniwiarze, 5. Pomocnicy i pracownicy budowlani, 6. Rzeźnicy przemysłowi oraz pakowacze mięsa i drobiu.
 • Biznes musi być w aktywnym działaniu, przez co najmniej 3 lata,
 • Miejsce pracy oraz siedziba firmy muszą mieścić się na terenie Ontario.
 • Przestrzegać wszystkich przepisów oraz regulacji prawa pracy nałożonych przez prowincję,
 • Posiadać roczne dochody w wysokości, co najmniej $1,000.000 CAD oraz 5 stałych pracowników, (jeśli biznes mieści się w okolicy Toronto - tzw. GTA) lub $500,000 CAD oraz 3 stałych pracowników, (jeśli biznes mieści się poza okolicą GTA).
Pracownik zagraniczny musi natomiast spełnić poniższe wymogi:
 • Doświadczenie zawodowe - kandydat musi posiadać, co najmniej rok pracy w ciągu ostatnich 3 lat (36 miesięcy) poprzedzających wysłanie aplikacji. Doświadczenie musi pochodzić z legalnej, płatnej pracy, w pełnym wymiarze godzin (lub ekwiwalent godzin uzyskany w pracy na pół etatu), kumulatywnie 1560 godzin pracy w roku w jednej z powyższych pozycji, wykonywanej na terenie Ontario.
 • Edukacja - kandydat musi mieć ukończoną co najmniej szkołę średnią i posiadać ewaluację dyplomu dokonaną przez kanadyjską instytucję edukacyjną (np. WES).
 • Fundusze - kandydat musi posiadać odpowiednie fundusze pozwalające mu na osiedlenie się w prowincji.
 • Język - kandydat musi posiadać certyfikat językowy (angielski lub francuski) z wynikiem, co najmniej 4 CLB z każdej kategorii (czytanie, pisanie, słuchanie i mówienie).
 • Ważna licencja lub certyfikat - kandydat wykonujący pracę gdzie wymagane jest posiadanie licencji lub 

 • certyfikatu do wykonywania danego zawodu, zobowiązany jest do jej posiadania w momencie złożenia podania.
Jeśli po przeczytaniu niniejszego artykułu, uważacie Państwo, że spełniacie wymogi formalne, jako pracownicy zagraniczni lub jako pracodawcy, posiadacie osoby przebywające na tymczasowych pozwoleniach na pracę, które mogą się kwalifikować, prosimy o kontakt z naszym biurem. Przeanalizujemy sytuację i jeśli faktycznie możliwe będzie złożenie podania, pomożemy z całym procesem formalnym. Jak z każdą kategorią tego typu programu, przewidziana jest określona pula miejsc, która rozchodzi się w bardzo szybkim tempie.
 
 
. Maria Krajewska,  licencjonowany konsultant imigracyjny, członek ICCRC

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 

 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.