PONOWNE LOSOWANIE W PROGRAMIE SPONSOROWANIA RODZICÓW I DZIADKÓW

Urząd Imigracyjny (ang. IRCC) zapowiedział ponowne losowanie w programie sponsorowania rodzinnego - a dokładniej dotyczącego rodziców lub dziadków. Przeprowadzenie kolejnej tury zapowiedziano na początek września. Losowanie to objęło wyłącznie kandydatów na sponsorów, którzy wypełnili formularz zgłoszeniowy na początku 2017 roku i nie zostali wybrani do tego momentu. Osoby, które otrzymają zaproszenia do złożenia podania, będą mieć czas na wysłanie kompletu dokumentów do dnia 8 grudnia 2017. 

Co ważne, osoby które otrzymały zaproszenia w pierwszej turze losowania ale nie zdążyły złożyć swoich podań do 4 sierpnia tego roku, nie będą brane pod uwagę podczas wrześniowego losowania. 

Rząd Kanadyjski ogłosił w swoim planie imigracyjnym na 2017 rok, zamiar sprowadzenia poprzez program sponsorowania rodzinnego dla rodziców i dziadków, aż 20,000 nowych stałych rezydentów. Zmianom uległ również format programu - z zasady, "kto pierwszy, ten lepszy" na losowanie spośród zgłoszonych kandydatur. Głównym celem takich zmian była chęć pozbycia się dużej liczby wciąż zalegających aplikacji (procesowanych starym papierowym trybem) oraz usprawnienie procesu dla nowych podań. 

W kwietniu tego roku, 10.000 potencjalnych sponsorów zostało wybranych poprzez losowanie z puli wszystkich zgłoszeń. Po upłynięciu przepisowych 90 dni przyznanych sponsorom na złożenie kompletu dokumentów, okazało się, że Urząd Imigracyjny nie otrzymał pełnej liczby podań.  Konieczne zatem okazało się przeprowadzenie kolejnej tury by zapełnić braki liczbowe, i tym samym spełnić postawione cele imigracyjne na bieżący rok. 

Urząd Imigracyjny potwierdził, że kolejna rejestracja na przyszłoroczną edycję programu ruszy na początku 2018 roku gdzie nowi kandydaci będą mogli zarejestrować swoją chęć sponsorowania rodziców lub dziadków. Proszę mieć na uwadze, że oprócz wysłania zgłoszenia do programu, kandydaci muszą spełniać także wszystkie wymogi formalne takie jak status w Kanadzie, odpowiedni wiek czy też finanse. 

Obecnie nie wiadomo, czy Urząd Imigracyjny zdecyduje się na zmianę formatu czy też przyszłoroczna edycja pozostanie bez zmian.

Jeśli otrzymają Państwo zaproszenie do złożenia kompletnego podania we wrześniu, zachęcamy do kontaktu z naszym biurem, które pomoże w całym procesie formalnym.
 
 
. Maria Krajewska,  licencjonowany konsultant imigracyjny, członek ICCRC

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.