TYMCZASOWE PRZEPISY OBEJMUJĄCE OBYWATELI 7 KRAJÓW, KTÓRE OTRZYMAŁY ZAKAZ WJAZDU NA TEREN USA 

Kanadyjski Urząd Imigracyjny (ang. Immigration, Refugees, and Citizenship Canada – IRCC) zajmujący się imigracją i sprawami uchodźczymi w Kanadzie przedstawił tymczasową politykę dotyczącą niektórych pracowników zagranicznych, którzy dotknięci są rozporządzeniem wykonawczym podpisanym dnia 27 stycznia 2017 roku przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych – Donalda Trumpa. W trakcie trwania tej czasowej polityki, rząd kanadyjski zezwala osobom dotkniętym wyżej wymienionym rozporządzeniem do aplikowania o czasowy pobyt w Kanadzie lub jego przedłużenie (w sytuacji, gdy fizycznie znajdują się już na terenie Kanady).

Urząd Imigracyjny potwierdza, że obywatele Iranu, Iraku, Libii, Somalii, Sudanu i Jemenu mają wzbroniony wstęp do Stanów Zjednoczonych przez kolejnych 90 dni od daty wydania wyżej wymienionego rozporządzenia. Obywatele Syrii mają wstęp wzbroniony na teren Stanów Zjednoczonych na czas nieokreślony. Tymczasowe przepisy kanadyjskie zostały wydane krótko po konferencji, w której Minister Imigracji i Obywatelstwa, Ahmed Hussen zapewnił, że osoby z 7 państw dotkniętych nowymi regulacjami mogą liczyć na pomoc Kanady w otrzymaniu czasowego pobytu na jej terenie. 

Przepisy przedstawione przez rząd kanadyjski pozwalają na przedłużenie pobytu czasowego, jako wizytor i podjęcia tymczasowej pracy osobom, które nie mają innego wsparcia finansowego. Opłaty za tego typu aplikacje zostały zniesione. By móc aplikować, zainteresowani muszą spełniać kryteria przyjęcia na terytorium Kanady (w tym m. in. czysty rekord kryminalny) oraz przedstawić powód, w jaki sposób powyższe przepisy wpływają na ich sytuację. 
Czasowe przepisy są ważne do dnia 30 kwietnia br., a dokładniej do północy czasu wschodniego EDT (Eastern Daylight Time).

Trzy rodzaje osób, którym mogą podlegać wyjątkowym przepisom:

1. Dotknięci obywatele 7 państw podróżujących do Stanów Zjednoczonych
Jeśli osoba taka poczyniła już przygotowania do podróży i wjazdu do USA i nie jest w stanie wjechać na teren Stanów, może aplikować o wizę czasowego pobytu (ang. TRP – Temporary Resident Permit) bez dokonania opłaty procesowej. Aby kwalifikować się do złożenia takiego podania osoba ta musi posiadać wizę lub inny dokument niezbędny do przekroczenia granicy z USA i nie może być uznana za osobę pozbawioną prawa wjazdu do Kanady.

2. Dotnięci obywatele 7 państw obecnie przebywający tymczasowo w Kanadzie 
Jeśli osoba taka posiada już pobyt tymczasowy w Kanadzie (wizytor, pracownik lub student) 
i poczyniła przygotowania do podróży i wjazdu do USA i nie jest w stanie wjechać na teren Stanów, może aplikować o przedłużenie swojego tymczasowego pobytu bez dokonania opłaty procesowej. Aby kwalifikować się do przedłużenia statusu osoba taka musi posiadać również wizę lub inny dokument niezbędny do przekroczenia granicy z USA.

3. Dotknięci obywatele 7 państw obecnie przebywający w Kanadzie i kwalifikujący się do złożenia podania o przywrócenie tymczasowego statusu (wizytora, pracownika lub studenta)
Jeśli osoba taka poczyniła już przygotowania do podróży i wjazdu do USA i nie jest w stanie tego dokonać może aplikować o przywrócenie statusu tymczasowego bez dokonania opłaty procesowej. 
 
 
. Maria Krajewska,  licencjonowany konsultant imigracyjny, członek ICCRC

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.