PROGRAMY PROWINCJONALNE W ZACHODNIEJ CZĘŚCI KANADY

Marzec i kwiecień są niewątpliwie miesiącami bardzo pracowitymi dla zachodnich prowincji. Kolumbia Brytyjska i Manitoba wciąż wysyłają zaproszenia do osób i rodzin, które są w Kanadzie lub poza jej granicami do złożenia podania o nominację prowincjonalną. Poprzez otrzymanie prowincjonalnej nominacji, osoba lub rodzina, mogą aplikować do urzędu imigracyjnego o pobyt stały. W tym roku, Kanada planuje powitać aż 51,000 nowych rezydentów, którzy otrzymali wsparcie z prowincji. Liczba ta jest o 7% większa niż w roku poprzednim.

Region zachodniej Kanady tworzą cztery prowincje tj. Kolumbia Brytyjska, Manitoba, Alberta i Saskatchewan. Poniżej krótki przekrój tego, co obecnie oferują wspomniane prowincje.

Kolumbia Brytyjska

Od początku lutego, niniejsza prowincja zaprosiła 2,074 aplikantów do złożenia podania o nominację prowincjonalną. Z czego, połowę zaproszeń otrzymali absolwenci studiów ukończonych w Kanadzie. Otrzymanie nominacji prowincjonalnej daje kandydatowi dodatkowe 600 puntków, co w efekcie gwarantuje uzyskanie zaproszenia do złożenia podania o pobyt stały. Kolumbia Brytyjska przyjmuje również podania od międzynarodowych absolwentów szkół mieszczących się na terenie prowincji (głównie kończących programy magisterskie i doktoranckie). Osoby z tej kategorii, również potrzebują ofertę pracy od kanadyjskiego pracodawcy.

Manitoba

Manitoba również oferuje wysyłanie zaproszeń, zarówno do wykwalifikowanych pracowników obecnie przebywających w prowincji, jak również poza granicą Kanady. Kandydaci kwalifikujący się do programu prowincjonalnego dla wykwalifikowanych pracowników mogą mieć przyznane dodatkowe punkty (aż do 1,000).

Alberta

Program nominacyjny tejże prowincji przeprocesował z sukcesem aż 1,300 aplikacji od początku roku. Program posiada kilka gałęzi, w tym: program strategicznego rozwoju, program pracodawców oraz samo zatrudnionych pracowników farm. Również studenci i absolwenci szkół ukończonych w prowincji mogą liczyć na dodatkowe wsparcie. Wszystkie gałęzie programu prowincjonalnego w Albercie działają oddzielnie, nie operują w systemie Express Entry. Oznacza to, że kandydaci z tej prowincji nie mogą liczyć na dodatkowe punkty w EE, tylko muszą aplikować do zupełnie oddzielnego programu.

Saskatchewan

Niedawno, rząd prowincjonalny Saskatchewan ogłosił opłatę procesową w kwocie $300 CAD za dwie popularne kategorie w programie SINP. Opłata będzie obowiązywać wszystkich międzynarodowych wykwalifikowanych pracowników zarówno w kategorii Express Entry jak i w pożądanych zawodach.  Do tego momentu, nie było żadnych opłat związanych z podaniem. Dla powyższego programu nie jest wymagana oferta pracy. Obie kategorie cieszą się wielką popularnością, a miejsca rozchodzą się w bardzo szybkim tempie. 

W konsekwencji, osoby które przygotowują swoje aplikacje z wyprzedzeniem i śledzą na bieżąco rozwój programu (i jego otwarcie) mają największe szanse na otrzymanie wsparcia ze strony prowincji co wiąże się z sukcesem w drodze imigracyjnej do otrzymania stałego pobytu w Kanadzie.
 
 
. Maria Krajewska,  licencjonowany konsultant imigracyjny, członek ICCRC

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.