APLIKUJĄCY O SPONSORSTWO RODZICÓW LUB DZIADKÓW STOJĄ PRZED DRUGĄ SZANSĄ LOSOWAŃ

Na ostatniej konferencji Kanadyjskiej Organizacji Prawniczej (Sekcji Imigracyjnej), przedstawiciel Urzędu Imigracyjnego (ang. IRCC) ogłosił, że istnieje szansa dodatkowej wysyłki zaproszeń dla kandydatów chcących sponsorować swoich rodziców lub dziadków. Jeśli urząd zdecyduje się na drugie losowanie, może nastąpić to już niebawem, w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

W styczniu 2017 roku, IRCC wprowadziło nowy system aplikacyjny opierający się na losowaniu kandydatów z głównej puli. Osoby chcące sponsorować swoich najbliższych musiały wyrazić chęć rejestrując swoje zgłoszenie w puli. 
Osoby, które wysłały swoje zgłoszenia pomiędzy 3 stycznia a 2 lutego zostały zarejestrowane w ogólnej puli kandydatów. 25 kwietnia br., IRCC ogłosiło, że losowo wybrało 10,000 potencjalnych sponsorów wśród wszystkich 95,000 zgłoszeń. Szczęśliwi wybrańcy, otrzymali zaproszenia do złożenia kompletnych podań w ciągu następnych 90 dni. 

Przedstawiciel Urzędu Imigracyjnego potwierdził, że do wtorku, 8 czerwca br., urząd otrzymał tylko 700 aplikacji, z czego 15 procent było uznanych za niekompletne.

Jeśli urząd nie otrzyma 10,000 nowych aplikacji w ustalonym terminie, kolejne osoby pozostające ciągle w puli, zostaną losowo zaproszone do złożenia podania. 

IRCC wyjaśniło iż kandydaci, którzy nie otrzymali poprzednio zaproszenia, mieli wysłane listy z informacją dotyczącą możliwości aplikowania w przyszłorocznej edycji (2018). Osoby te mogą jednak liczyć na drugą szansę, oraz to, że Urząd Imigracyjny zaprosi więcej kandydatów z istniejącej puli na rok 2017.

Prawdopodobnie, w sierpniu lub wrześniu zobaczymy ile miejsc z przyznanych 10,000 pozostało wolnych i czy niewybrane osoby z puli będą mogły liczyć na dodatkową szansę. 

Dla przypomnienia, osoby które chcą sponsorować swoich rodziców lub dziadków muszą spełniać szereg wymogów formalnych. Sponsor i osoba sponosorowana podpisują zobowiązanie, że sponsor zapewnia wsparcie finansowe, natomiast osoba sponsorowana, że dołoży wszelkich starań by utrzymywać się samodzielnie. Dodatkowo, spnsorzy muszą: 

1) Być stałymi rezydentami lub obywatelami Kanady

2) Mieć co najmniej 18 lat

3) Spełniać minimalne wymogi finansowe za konkretny okres (ostatnie trzy lata gdy miejsce rezydentury jest poza Quebec, lub ostatni rok gdy miejsce rezydentury znajduje się w prowincji Quebec)

4) Podpisać umowę, w której zobowiązują się do zwrotu wszelkiej pomocy finansowej ze strony prowincji (benefity), którą otrzymały osoby sponsorowane w trakcie trwania niniejszej umowy (20 lat gdy miejsce rezydentury jest poza Quebec oraz 10 lat gdy miejsce rezydentury znajduje się w prowincji Quebec).
 
 
. Maria Krajewska,  licencjonowany konsultant imigracyjny, członek ICCRC

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.