NOWA ZMIANA W LOSOWANIACH W SYSTEMIE EXPRESS ENTRY - PROCEDURA PRZEŁAMANIA REMISU

Jak wiadomo, znaczna część kandydatów na stałych rezydentów pochodzi z programów ekonomicznych wchodzących do systemu znanego jako Express Entry. Osoby zainteresowane emigracją ekonomiczną i otrzymaniem stałego pobytu zakładają profil, za który mają przyznawane punkty (w tym za wiek, doświadczenie zawodowe, edukację,  znajomość języka oraz szereg innych czynników). Po przyznaniu punktów, ich profil trafia do ogólnej puli kandydatów gdzie czekają na otrzymanie zaproszenia do złożenia podania o stały pobyt. Niniejsze zaproszenia wysyłane są cyklicznie (średnio, co dwa tygodnie), a wynik punktowy zależy od każdorazowej instrukcji ministra.

Urząd Imigracyjny użył w dwóch ostatnich losowaniach nowej procedury przełamania remisu (ang. tie-break), która po raz pierwszy ogłoszona została w czerwcu tego roku. 

Nowa procedura ocenia kandydatów nie tylko na podstawie zdobytych punktów, ale też kiedy profil trafił pierwotnie do puli. Nowa metoda daje priorytet osobom z identycznym wynikiem, które mają swój profil dłużej w systemie. 
W przypadku losowania z dnia 15 listopada, Urząd Imigracyjny wydał 2,750 zaproszeń kandydatom, którzy mieli co najmniej 439 punktów. Ponieważ użyto nowej procedury remisowej, zaproszenia otrzymali tylko ci kandydaci, którzy mieli 439 puntków i profil założony przed 19 październikiem 2017 roku i godziną 12:02:28. 

Ważną informacją jest jednak to, że system przyznawania punktów (CRS) wciąż pozostaje priorytetowy dla imigracji. Głównym celem nowej procedury przełamania remisu jest ułatwienie i lepsze zarządzanie rundami losowań. 
Urząd Imigracyjny chce zwiększyć szanse osób, które mają taką samą ilość puntków ale wciąż ich profile pozostają dłużej w puli. Co ważne, liczy się tzw. "wirtualna data stempla" kiedy profil trafił pierwotnie do puli. Istotnym jest fakt, iż późniejsze modyfikowanie profilu (np. wprowadzanie nowych wyników językowych czy otrzymanej pozytywnej decyzji LMIA) nie zmienia daty stempla. Dla przykładu, jeśli kandydat wysłał swój profil dnia 1 kwietnia 2017 roku o godzinie 08:33:13, a następnie miesiąc później, 1 maja 2017 roku o godzine 12:22:22 zmodyfikował swój profil wprowadzając nowe wyniki testu językowego, "wirtualna data stempla" pozostaje niezmienna czyli 1 kwietnia 2017 roku o godzinie 08:33:13.

Gdyby jednak kandydat zdecydował się na całkowite wycofanie swojego profilu z puli i skreowanie nowego profilu, data stempla nie jest przenoszona. Stworzenie nowego profilu spowoduje wygenerowanie nowej wirtualnej daty stempla i może spowodować opóźnienie w otrzymaniu zaproszenia. 
 
 
. Maria Krajewska,  licencjonowany konsultant imigracyjny, członek ICCRC

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.