NOWE PRZEPISY DLA BRAZYLII, RUMUNII I BUŁGARII

Od 1 maja 2017 roku, kwalifikujący się obywatele Rumunii, Bulgarii i Brazylii nie będą wymagali wizy turstycznej by przylecieć do Kanady. Podróżujący z tych krajów, którzy posiadali w ciągu ostatnich 10 latach wizę turystyczną, lub którzy posiadają ważną wizę turystyczną do Stanów Zjednoczonych, mogą zaaplikować jedynie o elektroniczną autoryzację wjazdu (eTA) i są zwolnieni z obowiązku ubiegania się wizę. Podróżujący, którzy nie spełniają powyższych wymogów wciąż muszą uzyskać wizę turystyczną w konsulacie lub ambasadzie.

Urząd Imigracyjny przedstawił niniejsze zmiany z zapewnieniem, że już niedługo obowiązek wizowy zostanie zniesiony dla wszystkich obywateli Rumunii oraz Bulgarii. Planowany termin na wprowadzenie nowych przepisów to 1 grudnia 2017 roku. W tym przypadku, obywatele obu krajów musieliby uzyskać jedynie eTA przed wejściem na pokład samolotu do Kanady. Urząd Imigracyjny nie potwierdził jeszcze czy również wszyscy Brazylijscy obywatele będą mogli cieszyć się ruchem bezwizowym.

Nowa wiadomość została przyjęta z entuzjazmem przez obywateli wszystkich trzech krajów. Przede wszystkim czas oczekiwania oraz koszty na otrzymanie odpowiedniej autoryzacji wjazdu zostaną znacznie zredukowane. Jeśli proponowane zmiany ujrzą światło dzienne (1 grudnia 2017 roku), tymczasowi pracownicy oraz międzynarodowi  studenci z powyższych krajów również nie będą musieli uzyskiwać wizy. Obecnie, nie są objęci wyjątkiem i wciąż wymagane jest oprócz posiadania odpowiedniego zezwolenia (na pracę lub studiowanie) również zaprezentowanie wizy w paszporcie umożliwiającej wjazd na teren Kanady.

Bułgaria oraz Rumunia są ostatnimi krajami europejskimi, które wciąż mają wymagania wizowe. Były Minister Imigracyjny, John McCallum podkreślił, że oba kraje blisko współpracowały z Kanadą aby przejść  do ruchu bezwizowego i tym samym wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej będą mogły cieszyć się swobodą podróżowania do Kanady. Przewiduje się, że liczba turystów z Europy znacznie wzrośnie w ciągu najbliższych paru lat.

Ważnym aspektem jest również dołączenie Brazylii do zmian w przepisach. Przed 1 maja 2017 roku, Chile było jedynym krajem Ameryki Południowej, które nie posiadało obowiązku wizowego. Złagodzenie przepisów wizowych dla brazylijczyków jest oznaką pogłębienia i rozwoju relacji pomiędzy oboma krajami. Podkreślono również, że Kanada staje się coraz bardziej popularną destynacją dla brazylijskich turystów i biznesmenów, a wprowadzenie obowiązku posiadania jedynie elektronicznej autoryzacji wjazdu, nie tylko zachęci szerszą rzeszę ludzi do podróży ale też spowoduje zacieśnienie stosunków socjalnych, ekonomicznych i turystycznych.

Jeśli obywatel Rumunii, Bułgarii lub Brazylii posiada zieloną kartę w Stanach Zjednoczonych, może zaaplikować tylko o eTA bowiem wszyscy posiadacze powyższego dokumentu, bez względu na obywatelstwo są zwolnieni z obowiązku aplikowania o wizę turystyczną do Kanady.

Kanadyjscy obywatele oraz stali rezydenci nie mogą aplikować o eTA, zatem są zobowiązani do przekraczania granicy ze swoim ważnym dokumentem podróży (tj. kanadyjskim paszportem lub kartą stałego pobytu). 
 
 
. Maria Krajewska,  licencjonowany konsultant imigracyjny, członek ICCRC

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.