NOWE BADANIE RANDSTAD CANADA WYŁANIA NAJBARDZIEJ POSZUKIWANE ZAWODY W KANADZIE W ROKU 2018 

Firma Randstad Canada we współpracy z biznesowymi analitykami CEB/ Gartner  co rocznie przeprowadza badanie, w którym zbiera i opracowuje szereg informacji dotyczących istniejących ofert pracy, staży i praktyk zawodowych oraz innych istotnych danych związanych z różnymi rynkami kanadyjskimi.

Tegoroczne badanie, jako najbardziej poszukiwane zawody w Kanadzie wykazało te związane głównie z branżą technologii informatycznej. W pierwszej dziesiątce znalazły się takie zawody jak analitycy biznesowi (piąte miejsce), kierownicy projektów IT (siódme miejsce) oraz inżynierowie oprogramowania (dziewiąte miejsce). Pełną listę zawodów znajdą Państwo na końcu niniejszego artykułu. 

Badanie wyraźnie wskazuje sektor technologii informatycznej jako najszybciej rozwijający się w Kanadzie, w którym widać największy wzrost liczby oferowanych miejsc pracy, staży i praktyk. Coraz więcej kanadyjskich pracodawców poszukuje deweloperów i analityków związanych z branżą.

Opracowanie wyników badania zostało ogłoszone podczas wizyty kanadyjskiego premiera, Justina Trudeau w San Francisco, gdzie wskazano Kanadę jako główne docelowe miejsce pracy dla amerykańskich firm technologicznych. 
Wgłębiając się w szczegóły opracowania dotyczącego sektora technologii informacyjnej, niniejsze badanie wykazało, że najbardziej pożądanymi zawodami są managerowie projektów, inżynierowie oprogramowania, deweloperzy Java, deweloperzy internetowi i analitycy programowi. Kanadyjski sektor IT zatrudnia obecnie przeszło 488,000 profesjonalistów w branży i w ciągu ostatniego 2017 roku dodano 11,500 nowych miejsc pracy (prawie połowa tej liczby - 5,000 to oferty pracy w Toronto, a kolejne 2,000 w Montrealu).

Zwiększone zapotrzebowanie  na specjalistów w branży technologicznej doprowadziło rząd federalny oraz większość rządów prowincjonalnych do wprowadzenia specjalnych programów imigracyjnych skierowanych szczególnie do tej grupy zawodowej. Rząd federalny wprowadził w ostatnim roku dodatkowy program dla globalnych talentów (ang. Global Talent Stream) w celu przyspieszenia procesowania podań o pozwolenie na pracę dla wysoce wykwalifikowanych specjalistów z branży technologicznej. Przykładowo, na poziome prowincjonalnym, Kolumbia Brytyjska przeprowadza cotygodniowe losowania kandydatów z ofertą pracy w sektorze technologicznym przez specjalny program pilotażowy, a Ontario wyszukuje wspomnianych kandydatów przez specjalną odnogę swojego programu prowincjonalnego "Human Capital Stream" w systemie Express Entry.

Warto wspomnieć, iż sektor technologiczny pozostaje również najbardziej poszukiwany i pożądany w Saskatchewan, Manitobie, Nowym Brunszwiku i Nowej Szkocji.

Chociaż sektor IT znacznie zdominował pierwszą dziesiątkę najbardziej poszukiwanych zawodów, pierwsze miejsce należy do innej branży - a mianowicie robotników budowlanych (ang. general labourer).

Kompletna lista 10 zawodów z największym zapotrzebowaniem przedstawia się następująco:

1. Robotnicy budowlani
2. Przedstawiciele handlowi
3. Księgowi
4. Managerowie projektów inżynierskich
5. Analitycy biznesowi
6. Pracownicy działu obsługi klienta
7. Managerowie projektów IT
8. Managerowie kont
9. Inżynierowie oprogramowania
10. Operatorzy wózków widłowych

Jeśli posiadają Państwo któryś z powyższych zawodów i są zainteresowani imigracją do Kanady, polecamy kontakt z naszym biurem. Dokładnie przeanalizujemy Państwa szanse na otrzymanie pozwolenia na pracę lub pobyt stały w oparciu o istniejące programy imigracyjne.
 
 
. Maria Krajewska,  licencjonowany konsultant imigracyjny, członek ICCRC

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.