URZĄD IMIGRACYJNY AKCEPTUJE WYNIKI NOWEGO TESTU JĘZYKOWEGO Z FRANCUSKIEGO TCF

Rząd Kanadyjski rozpoczął akceptację nowych wyników testu potwierdzającego znajomość języka francuskiego dla kandydatów starających się o stały pobyt.

Nowy test o nazwie Test de connaissance du francais pour le Canada (w skrócie TCF Canada) jest administrowany przez akredytowaną organizację - Centre international d’etudes pedagogiques (CIEP), która sprawdza praktyczną znajomość języka francuskiego. Egzamin jest dostępny w centrach testowych na terenie całej Kanady i w ponad 150 innych krajach.

Organizacja zarządzająca testem potwierdza, że jest on zaprojektowany w zgodzie z wytycznymi urzędu imigracyjnego tak by realnie odzwierciedlał umiejętności językowe w czterech kategoriach: mówienia, czytania, pisania i słuchania.
Kandydaci starający się o emigrację ekonomiczną, w tym poprzez Express Entry - tj. kategorie dla wykwalifikowanych pracowników (ang. Federal Skilled Workers), wykwalifikowanych rzemieślników (ang. Federal Skilled Trades) oraz osób posiadających roczne doświadczenie pracy w Kanadzie (ang. Canadian Experience Class) - muszą potwierdzić swoje kwalifikacje językowe z co najmniej jednego z oficjalnych języków urzędowych w Kanadzie - tj. angielskiego lub francuskiego (lub obu).

Przykładowo, kandydaci starający się o stały pobyt w oparciu o swoje wykwalifikowane doświadczenie zawodowe muszą udokumentować znajomość języka na poziomie co najmniej 7 z każdej kategorii (CLB 7 dla angielskiego i NCLC 7 dla francuskiego).

TCF jest drugim egzaminem akredytowanym przez urząd imigracyjny do potwierdzania kwalifikacji językowych z francuskiego. Oprocz niego, funkcjonuje wciąż cieszący się niesłabnącą popularnością Test d’evaluation de francais (TEF).

Angielskojęzyczni kandydaci nie muszą dokumentować znajomości języka francuskiego, chyba że chcą otrzymać dodatkowe punkty. 

Federalny rząd kanadyjski wraz z prowincjami takimi jak np. Ontario, przedstawił dodatkowe wymogi i ułatwienia dla francuskojęzycznych kandydatów by zwiększyć liczbę frankofonów poza prowincją Quebec.

Spis ludności przeprowadzony w 2016 roku ujawnił, iż ponad 7 milionów Kanadyjczyków posługuje się językiem francuskim jako ojczystym, a ponad 950,000 z nich mieszka poza prowincją Quebec.

Jeśli posługują się Państwo językiem francuskim, prosimy o kontakt z naszym biurem. Oszacujemy Państwa szanse emigracyjne uwzględniając znajomość języków urzędowych pod kątem dostępnych programów. 
 
 
. Maria Krajewska,  licencjonowany konsultant imigracyjny, członek ICCRC

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.