TROCHĘ SMUTNO, TROCHĘ FAJNIE

Witam serdecznie po przerwie letnio-wakacyjnej. Tego lata zaliczyłem jak zwykle kilka mniej lub bardziej ciekawych pozycji kinowych. Ale co ważne, wiele znanych osób odeszło od nas ostatnio, jak choćby szlachetny senator John McCain, czy królowa Soul'u - genialna Aretha Franklin. Zmarła też tragicznie, po walce z chorobą, wielka Dama polskiej muzyki - Kora Jackowska, wokalistka i autorka znakomitych tekstów zespołu Maanam, jednej z kluczowych formacji muzycznych w naszym kraju. Piękny, wybitny człowiek pod każdym względem. Kora i jej akolici zainspirowali dobre kilka pokoleń polskich słuchaczy i ich twórczość jest nadal aktualna. Poruszali z polotem i oryginalnością najważniejsze życiowe tematy i nasze różne wzloty i upadki. Miałem szczęście zauważyć Panią Korę na Bemowskiej ulicy kilka lat temu, jak wysiadała z auta ze swoim białym pudelkiem pod pachą. 

W ogóle dużo śmierci występuje ostatnio, w realu jak i na ekranach. Nie piszę o udawanej śmierci, jak w filmach akcji ze Stevenem Seagal'em, chodzi o prawdziwe odejścia. Tak jak w znakomitym filmie dokumentalnym o mega-popularnej piosenkarce Whitney Houston, która odeszła tragicznie w 2012 roku, zatytułowanym po prostu jej imieniem. Jej smutna historia jest opowiedziana jej ustami, oraz jej rodziny i przyjaciół, z bogatym materiałem wideo kręconym 'za kulisami' w różnych momentach jej życia. Był to jakby Kopciuszek a rebours, ze szczytów sławy, uwielbienia, popularności i bogactwa, stoczyła się nasza piękna królewna w odmęty uzależnień narkotykowych, wyniszczających jej ciało oraz duszę. Głównym winowajcą jest tutaj najwyraźniej jej toksyczny wieloletni partner i mąż - Bobby Brown, mierny i głupi rapper z problemami psychologicznymi, który wciągnął ją doszczętnie w swoje piekiełko. 

Innym sławnym artystą, tragicznie zmarłym 8 lat temu śmiercią samobójczą, w kwiecie wieku 41 lat, był Lee Alexander McQueen, genialny brytyjski projektant mody. Obecnie powstał równie genialny dokument, także zatytułowany jego imieniem, i poświęcony jego życiu i karierze. Wielki świat mody, choć fascynujący, to nie jest to może wszystkich bajka, ale każdy może docenić wyobraźnię, talent i unikalny 'punkowy' geniusz tego niezwykłego chłopca z biednej rodziny. Tu także wykorzystano źródłowe nagrania wideo i wywiady, filmowane przed, podczas i wokół pokazów mody, które zadziwiały świat, nawet tych znawców mody przyzwyczajonych do odlotowych wizji takiego Johna Galliano czy Jean-Paul'a Gaultier. McQueen wyznaczał nowe kierunki, bardzo teatralne, dla wyglądu i filozofii projektowanych przez siebie bardziej kostiumów niż ubrań. Sam McQueen poza wizjonerskim talentem, wyróżniał się bardzo skromnym stylem życia. Nosił byle jakie ciuchy, i ogólnie sprawiał bardziej wrażenie chłopaka ze stacji benzynowej, a nie topowego designera. 

Zaliczyłem też trochę lżejsze kino familijne, czyli Iniemamocnych 2. Jest to animowana komputerowo kolejna odsłona znakomitego filmu Iniemamocni (The Incredibles) z 2004 roku. Ta produkcja koncernu Disneya niestety nie powala tak jak pierwszy odcinek. Minęło 14 lat, ale postępów technologicznych i wizualnych nie widać. Scenariusz dość ciekawy psychologicznie, ale cały film jest bardzo 'zapominalny' i poza chwilową zabawą na ekranie nic więcej trwałego tu nie otrzymamy. 

Jestem bardzo napalony na dwie nadchodzące we wrześniu pozycje kinowe. Po pierwsze Fahrenheit 11/9 mistrza zaangażowanego dokumentu Michaela Moore'a. Obnaża, ośmiesza i analizuje w nim fenomen najdziwniejszego chyba w historii, obecnego prezydenta USA - Donalda Trumpa.

W naszym polskim podwórku wychodzi wkrótce na ekrany kontrowersyjny film utalentowanego Wojciecha Smarzowskiego - pt. Kler. Obnaża i analizuje w nim, niejako od podszewki, fenomen polskiego Kościoła Katolickiego. Już się zagotowało, (choć nikt jeszcze nie widział tego filmu) w kręgach narodowo-prawicowo-religijnych. Jesień szykuje się interesująco, zapraszam do kin!

Wasz
 
. Artur Kozłowski
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.