CZARNY KOT - BIAŁY KOT

Witam szanowną Polonię. Najwyraźniej zima tegoroczna nie oszczędza Wschodniego wybrzeża Ameryki. A u nas w Polsce, zimy praktycznie niet. Jak dotychczas troszkę mrozu, troszkę śniegu i prognoza na dodatnie temperatury i wokół zera w Lutym.

Na pewno zauważyliście, że niektórzy aktorzy i aktorki bardziej pasują do konkretnych ról. 

Niektórzy są lepszymi amantami, inni dobrymi komikami, jeszcze inni doskonale się sprawdzają, jako tzw. czarne charaktery. 

Co ciekawe, świetni komicy, tacy jak św. pamięci Robin Williams, czy też wychowani i wypromowani w programie Saturday Night Live - Adam Sandler, czy Will Ferrell, potrafią zagrać znakomite dramatyczne, pełne głębi psychologicznej role. Tu zwłaszcza polecam Punch Drunk Love, z Sandlerem, jako zakompleksionym małym przedsiębiorcą, który znajduje nieoczekiwanie miłość swojego życia. 

Jest też kategoria aktorów, którzy zawsze są tylko sobą, co nie jest koniecznie złe, jeśli sami, lub same posiadają odpowiednią osobistą charyzmę, aby oczarować nią publikę. 

Dziś wezmę 'na warsztat' dwóch takich aktorów. Sympatycznego i milutkiego Matthew Broderick'a oraz mrocznego przystojniaka Haydena Christensena. Nie są może mega-gwiazdami, ale każdy ich zna, w jakiś sposób identyfikuje się z nimi, oraz traktuje ich z sympatią. 

Matthew Broderick zagrał ogólnie w ponad 70 filmach - a jego kariera naprawdę rozpoczęła się w nieco propagandowym filmie - War Games, z 1983 roku. Zagrał w nim nastoletniego hackera, który nieopatrznie włamał się do super-komputera Armii Amerykańskiej, i o mało, co nie spowodował III Wojny Światowej. Film był propagandowy w moim odczuciu, po to, aby sowieccy analitycy zobaczyli, jakim zaawansowanym potencjałem cybernetycznym dysponują USA w czasach Zimnej Wojny. 

Kariera Brodericka naprawdę jednak odleciała z genialną komedią o idealnych wagarach, dla i o młodzieży, czyli w Wolnym Dniu Ferrisa Bueller'a. (Ferris Bueller's Day Off) z 1986 roku. Pamiętam ten pokaz w jakimś nieistniejącym już kinie na ulicy Ste-Catherine, cała sala dosłownie ryczała ze śmiechu. Potem zagrał m. innymi w Godzilli, oraz w mrocznej komedii Cable Guy z Jimem Carrey. Ale jego najświetniejsza rola to postać nudnego nauczyciela szkoły średniej w starciu z ambitną uczennicą (znakomita Reese Witherspoon) w doskonałym filmie Wybory (Election) z 1990 roku. Jest też znany ze swojego wieloletniego małżeństwa z gwiazdą serialu Sex and the City, Sarą Jessicą Parker. Jest zawsze takim typowym 'chłopakiem z sąsiedztwa', podobnym do innego sympatycznego aktora - Toma Hanks'a. 

Po drugiej stronie medalu mamy Haydena Christensena, fascynującego przystojniaka o powłóczystym spojrzeniu. Właśnie obejrzałem z zainteresowaniem film pt. Awake - w którym gra on syna seksownej Leny Olin w superbogatej rodzinie. Ma problem z sercem i musi przejść ryzykowną operację. Film ma wiele niespodzianek, ale ograniczę się tylko do ujawnienia, że podczas operacji nasz bohater pozostaje przerażająco świadomy mimo narkozy, i doświadcza tzw. wyjścia z ciała, czyli eksterioryzacji. 

Zagrał też w dość ciekawym filmie Sci-Fi pt. Jumper, czyli Skoczek, o kimś obdarzonym darem teleportacji - natychmiastowego przemieszczania się w przestrzeni po całym świecie. Inna dobra rola to o wziętym z życia młodym dziennikarzu w filmie Shattered Glass, zniesławionym fabrykowaniem fascynujących fikcyjnych artykułów dla magazynu The New Republic. 

Najbardziej jest jednak znany z roli dorosłego Anakina Skywalker'a w dwóch Wojnach Gwiezdnych - Atak Klonów oraz Zemsta Sith'ów. Trudno powiedzieć, co nie wypaliło w tych niestety chybionych filmach, jego płytka rola czy też nadęte ego twórcy i reżysera George'a Lucasa. Hayden jest przeciwieństwem Broderick'a. Też takim swojskim kolesiem, lecz o bardziej ciemnej, skomplikowanej i grzesznej aurze. Każde z nas ma takiego kumpla. 

Pozdrawiam wiosennie Polonię.

Wasz
 
. Artur Kozłowski
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.