GWIAZDY I GWIAZDKI

 Miałem ostatnio przyjemność wybrać się na głośny, pod wielu względami, film biograficzny Brytyjskiego zespołu Queen - czyli Bohemian Rapsody. Film jest wzruszający i porywający, pokazuje głębię talentu i duszy Freddie Mercurego (czy też Freddiego Mercury?) oraz jego zespołu. Reszta aktorów też znakomita, zwłaszcza nieoczekiwanie również nieznany szerzej Gwylim Lee, odtwarzający rolę gitarzysty Briana May'a. Freddie miał trudne i barwne życie, zmagał się ze swoją 'wyjątkową' seksualnością i ogromną osobowością. Popełniał i naprawiał błędy. Kochał wszystkich, bardziej niż siebie samego, choć nie zawsze był kochany przez jemu bliskich. 

Znakomite jest tu też odtworzenie koncertów, sesji nagraniowych, i największych, ponadczasowych hitów zespołu. Nieznany przedtem aktor Rami Malek wcielił się bezbłędnie w wymagającą rolę Mercurego. Mówiono, że tą rolę miał zagrać Sacha Baron Cohen - czyli Borat (!) ale "różnice artystyczne" spowodowały usunięcie go z projektu. Film jest raczej laurką dla Freddiego i jego zespołu, i tylko sugeruje jego rozpasany, hedonistyczny tryb życia. Seks i narkotyki były chlebem codziennym Mercurego oraz innych gwiazd tamtych lat, a jego "odleciane" imprezy są do dziś legendarne. 

Queen jest ze mną od dawna. Jako dzieciak jeszcze w Polsce słuchałem ich genialnych hitów na warszawskim osiedlu u kuzyna. Miał on wtedy dobry patent na trudno dostępną i kosztowną muzę z Zachodu. Kupował drogie i rzadkie wtedy zachodnie płyty winylowe (czy ktoś je jeszcze pamięta?) na targowiskach warszawskich, przegrywał je na dobrej jakości magnetofon szpulowy - taki z dużymi kołami z długą taśmą magnetyczną, a potem sprzedawał z powrotem te płyty. Tak nawiasem, to późniejsze, z lat 80' i 90', kawałki Queen już tak nie powalały artystycznie i rockowo, i były zbyt popowe. 'Radio Gaga' to raczej infantylna piosenka w moim odczuciu. 

Nasz wybitny kanadyjski aktor/komik Mike Myers (znany głównie, jako Austin Powers) gra tu małą rólkę producenta, któremu nie podobały się rozbudowane i długie kawałki zespołu Queen. Co ciekawe, Myers przyczynił się do rozpowszechniania ich sławy, gdy zaciekle walczył o umieszczenie utworu 'Bohemian Rhapsody' w jego wspaniałej komedii z 1992 roku - czyli Wayne's World. 

W głęboko muzycznym klimacie odbywa się także znakomity A Star is Born (czyli Narodziny Gwiazdy). Jest to debiut, wyreżyserowany przez niebieskookiego przystojniaka Bradleya Coopera, który gra tu jedną z głównych ról. Jest to też czwarty już "remake" klasycznej opowieści o burzliwej historii miłosnej osadzonej w realiach karier muzycznych i show-biznesu. Lady Gaga całkiem nieźle gra tu utalentowaną, nieznaną wokalistkę, której dojście do piosenkarskiej sławy ułatwia sławny muzyk rockowy, a prywatnie kochanek i potem mąż, grany przez Coopera. Film bardzo mi przypominał Polską Zimną Wojnę i jej protagonistów. Niestety, choć kariera kobiety okazuje się sukcesem, jej mąż pogrąża się w piekiełku alkoholu i narkotyków. Jego meteoryczna kariera wypaliła go doszczętnie i doprowadziła do autodestrukcji. 

Zadziwiająca jest tu wrażliwość i subtelność twórców, i aktorów z polotem odgrywających trudne role. Czujemy dokładnie cały wachlarz emocji i duchowych transformacji postaci. Jest to też portret przemiany w przemyśle muzycznym. On gra 'old-skulowego' rocka na koncertach i ostro imprezuje. Jego styl przypomina Pink Floyd'ów, The Eagles i Neila Younga. Ona za to profesjonalnie śpiewa durnawe kawałki popowe w otoczeniu tancerzy i efektów specjalnych. Jest to trochę historia kariery samej Lady Gaga, która najwyraźniej chce teraz dołączyć do wielkich Div amerykańskiej muzyki - czyli Celine Dion, Barbary Streisand, Arethy Franklin czy też Mariah Carey. Biorąc pod uwagę jej młody wiek (zaledwie 32 lata), czeka ją jeszcze wiele w jej imponującej już karierze artystycznej. 

A nas czeka kolejny, 2019 rok! Wszystkiego zatem najlepszego w tym Nowym Roku!

Wasz,
 
 
. Artur Kozłowski
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.