A MY NA TO JAK NA LATO

Witam Polonię montrealską.

W Polsce mieliśmy wczesne lato. Upały majowe dochodziły nawet do 30 stopni Celsjusza. W różnych rejonach występują też gwałtowne burze oraz częsty grad. Taka pogoda nie sprzyja pracy, bardziej wylegiwaniu się w ogródku, ze znajomymi i rodzinką, z rozpalonym grillem i butelką schłodzonego piwka. A’ propos piwa, Polska jest rajem dla takiego piwosza jak ja. Nie trzeba nawet kupować jakichś egzotycznych zagranicznych piw, których też jest w supermarketach masa. Dla mnie najlepsze jest kilkanaście lokalnych gatunków z mniejszych polskich browarów. Ceny też przystępne, od 3 do 5 zł za dobrą butelkę. A tak nawiasem, mam już swoje lata (w tym roku stuknie mi 50-ka!) i zauważyłem, wreszcie, że alkohol mi już zbytnio nie służy. Owszem, fajnie jest wypić piwko lub drinka, co jakiś czas, ale bez przesady. Nawet poranna kawa już mi nieco przeszkadza w trawieniu. Tak że wzorem Japończyków i innych Azjatów, oraz naszych Brytyjskich sąsiadów, przerzuciłem się na najzdrowszy chyba napój, czyli herbatę, w różnych jej odmianach, okraszoną dobrym miodem. Polecam. Tym bardziej, że wyraźnie schudłem! 
 
Dziś podzielę się wrażeniami z dwóch kolejnych obejrzanych, ponownie bardzo odmiennych filmów. 
 
Amerykański Deadpool 2 jest kontynuacją świetnego, obrazoburczego pastiszu filmów o superbohaterach Deadpool sprzed dwóch lat. Przystojny i charyzmatyczny, ale bardzo "pobrzydzony" Ryan Reynolds ponownie wciela się w nieśmiertelnego bohatera o specyficznym i mrocznym poczuciu humoru. Intryga dość ciekawa. Z przyszłości pojawia się mroczny cyborg mściciel (świetny Josh Brolin), który przybył do naszych czasów, aby wyeliminować mutanta nastolatka o miotających ogień zdolnościach. Okazuje się, że jako dorosły, ów dzieciak zabił w przyszłości rodzinę naszemu cyborgowi, który postanowił zapobiec tej tragedii. Deadpool postanawia jednak chronić dzieciaka i dzielnie walczy z cyborgiem. Dobiera też w drodze kastingu drużynę takich pseudo X-Men'ów, o dziwacznych umiejętnościach. Mamy tu dużo czarnego i perwersyjnego humoru, krew się leje i urwane kończyny latają na wszystkie strony. Mimo tego zabawa jest przednia. 
 
Najlepszy obecnie Polski film - Zimna Wojna, to kolejne, po nagrodzonej Oscarem Idzie, dzieło autora, i najbardziej błyszczącej reżyserskiej gwiazdy polskiego kina, Pawła Pawlikowskiego. Także zbiera świetne recenzje i nagrody, w tym za najlepszą reżyserię w Cannes. 

Jedna z moich ulubionych kinowych stron internetowych - rottentomatoes.com przyznała mu 100% pozytywnych recenzji, co też jest niezwykłe. 

Poziom sztuki filmowej jak u Bergmana czy Godarda. Soczyste, biało-szaro-czarne odcienie obrazu. Znakomici aktorzy i scenariusz, napisany wspólnie ze zmarłym niedawno pisarzem Januszem Głowackim. Po prostu same superlatywy. Pokrótce, jest to historia burzliwej i trudnej miłości pomiędzy utalentowaną pieśniarką i tancerką zespołu folklorystycznego (wystrzałowa, podobna do Marilyn Monroe, Joanna Kulig) a jednym z jego założycieli, pianistą i kompozytorem (Tomasz Kot). Ich historia trwa przez kilka dekad, w różnych krajach Europy, od końca II Wojny do lat 60'. Rozdarty romans z polityką w tle, wpływami ograniczonych komunistycznych władz, podziałem świata na dwa wrogie obozy, emigracją. Trudne, nie zawsze racjonalne wybory życiowe. A jednocześnie piękna, subtelna laurka dla duszy i talentu Polaków w tamtych burzliwych czasach. Co ciekawe, tak jak w Idzie, Pawlikowski operuje ciszą, dialogami i naturalnymi dźwiękami. Muzyka jest tu jedynie podczas występów estradowo-klubowych. Jest taki wyświechtany pogląd, że jakiś film prowokuje do refleksji i zadumy. Otóż TEN film naprawdę wżyna się w nasze serca i umysły, i prowokuje do dyskusji na długo po wyjściu z kina. Mam nadzieję, że także w Montrealu będzie można go obejrzeć. 

Ciepłego, spokojnego i radosnego lata,
życzy wam

Wasz
 
. Artur Kozłowski
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.