"NARZEKANIE ZABRONIONE"

     Poniższy tekst jest pomyślany najpierw jako "prezentek" pod choinkę, a następnie jako zachęta do refleksji nad postawą wobec życia.
     Dlaczego jednak akurat narzekanie? Bo Polacy znajdują się w czołówce narzekających narodów. O. Wojciech Jędrzejewski, dominikanin, znany kaznodzieja, w rekolekcjach głoszonych w kościele św. Barbary w Krakowie, przekonywał, że "ulubioną melodią diabła jest narzekanie".
     Taki sąd, to nie tylko chwytliwe kaznodziejskie bon mot. W internetowej encyklopedii "Nonsensopedia" hasło "Polak" brzmi: "Mieszkaniec Polski, któremu nic się nie podoba, na wszystko umie umiejętnie narzekać". Profesor Bogdan Wojcieszke poświęcił sporo czasu na badanie tego zagadnienia i doszedł do wniosku, że mamy do czynienia z tzw. kulturą narzekania. W skrócie - narzekanie jest narzędziem identyfikacji: jeśli ktoś narzeka, a drugi mu odpowiada tym samym, znaczy, że jest "swój". I tak jak Amerykanie najczęściej czują się "lepiej niż zazwyczaj", Polacy czują się "gorzej niż zazwyczaj". Co krok słyszy się cytowane przez prof. Wojcieszke typowe "gorzkie żale": Co się na tym świecie porobiło, gorzej być nie może. Już niczego dobrego się nie spodziewam. Tylko siąść i płakać. Ja tam nikomu nie wierzę. No i na co to wszystko? Bez sensu się starać".
     I tak Polak staje się zgorzkniałym smutasem.
     Papież Franciszek od pierwszych dni pontyfikatu zdecydowanie występuje przeciwko "kulturze narzekania". W homiliach podczas Mszy w domu św. Marty, podczas odwiedzin duszpasterskich w rzymskich parafiach nietrudzenie przypomina: "Życie chrześcijanina nie może polegać na nieustannym narzekaniu. [...] Jest tyle osób, które nie umieją podziękować Bogu, zawsze szukają powodu do narzekań. [...] Dobry chrześcijanin nie narzeka, lecz z radością stawia czoła cierpieniu".
     W apostolstwie antynarzekaniowym Ojciec Święty znalazł ostatnio sprzymierzeńca w osobie znanego włoskiego psychologa i psychoterapeuty dra Salvo Noego, autora wielu bestsellerów z dziedziny poradników "Jak żyć". 14. czerwca br po audiencji generalnej wręczył papieżowi ostatnią swoją książkę "Przestań narzekać". Autor wyjaśnia, że bodźcem jej napisania były apele Ojca Świętego o chrześcijański optymizm w życiu codziennym. Dr Noe dowodzi, iż podstawą pozytywnego myślenia, dobrych stosunków ze światem i sukcesów we wszelkich dziedzinach życia jest zaprzestanie narzekania, skarżenia się i obarczania innych za swoje osobiste defekty i niepowodzenia.
     Na tym nie koniec. Salvo Noe ofiarował Franciszkowi sporych rozmiarów tabliczkę ze znakiem drogowym "stop" i napisem: "Narzekanie zabronione". Pod tym napisem mniejszymi literami Noe wypisał ostrzeżenie: "Naruszający ten zakaz pada ofiarą syndromu cierpiętnictwa, któremu towarzyszy spadek poczucia humoru oraz zdolności rozwiązywania problemów. Kara za narzekanie jest podwójna, jeśli odbywa się to w obecności dzieci. Aby pokazać się z jak najlepszej strony, należy skoncentrować się na własnych możliwościach, a nie na własnych ograniczeniach: przestań narzekać i zrób coś, aby poprawić swe życie".
     Poprosił papieża o umieszczenie jej w widocznym miejscu. Ma pomagać zainteresowanemu i wszystkim innym, którzy ją zobaczą.
     Ojciec Święty kazał umieścić tabliczkę na drzwiach swego apartamentu w domu św. Marty. Internetowy portal "Vatican insider" publikując tę informację zaznaczył, że tabliczka ewidentnie działa.
     My nie mamy przed oczyma "papieskiej tabliczki". Za to możemy skorzystać z przesłania w tytule książki o. Leona Knabita, benedyktyna z Tyńca: "Przestań narzekać, zacznij żyć" (cz. 1-2. Tyniec 2017). Jak precyzuje redaktor książki, Jacek Zelek: "Wystarczy przestać narzekać i zacząć żyć pełnią tego, co otrzymaliśmy" (s. 11). A otrzymaliśmy, otrzymujemy "łaskę po łasce" stale, "w świątek, piątek i niedzielę, rano, wieczór, we dnie, w nocy". Mamy wszystkie warunki, żeby "przestać narzekać i zrobić coś, aby poprawić swe życie".
 
 
. o. Andrzej Guryn
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.