LECZENIE KANAŁOWE (15)

Odbudowa zęba

Po leczeniu kanałowym zęba należy odbudować brakujące tkanki. Jeśli ząb jest mało zniszczony próchnicą, posiada mocne szkliwo i zębinę można wykonać tylko zwykłe wypełnienie tzw. plombę. Z reguły jednak ząb leczony kanałowo nie jest już tak wytrzymały jak żywy ząb i jest bardziej podatny na złamania. Jeśli wykonując leczenie kanałowe koniecznym było usunięcie zakażonych tkanek zęba, sprawia to że ścianki komory jak i korzenia stają się cieńsze i bardziej kruche. Dentyści mają do dyspozycji wiele metod odbudowy martwego zęba.
Mocno zniszczony ząb wymaga najczęściej korony. Wykonanie korony na bardzo osłabionych ściankach zęba jest zbyt ryzykowne. Dlatego wykonuje się najpierw wkład koronowo korzeniowy. Jest to małe uzupełnienie protetyczne potocznie zwane „sztyftem” cementowane na stałe w części korzenia i korony zęba, stąd jego nazwa. Część koronowa wkładu stanowi podbudowę pod przyszłą koronę, część korzeniowa natomiast pełni funkcję elementu retencyjnego, stabilizującego i utrzymującego końcowe wypełnienie.

Istnieje wiele rodzajów wkładów koronowo-korzeniowych. Mogą to być wkłady standartowe produkowane w kilku rozmiarach i kształtach, oraz wkłady indywidualne, lane wykonywane dla każdego pacjenta oddzielnie. Każdy z nich ma swoje wady i zalety.

Wkłady standartowe mogą być wykonane z różnych stopów metali oraz włókna szklanego.

Powyżej zdjęcie wkładów z włókna szklanego.

Zaletą wkładów standartowych jest możliwość cementacji podczasjednej wizyty, co daje szybszą odbudowę zęba pod koronę. Wadą natomiast jest jego mniejsza wytrzymałośc mechaniczna oraz ograniczony wybór kształtów i rozmiarów. Wkłady standartowe są wskazane gdy trzeba natychmiast odbudować zniszczony ząb oraz przy odbudowie zębów o niepewnym leczeniu kanałowym gdy zachodzi możliwość usunięcia zęba w przyszłości. W konsekwencji koszty leczenia będą niższe.

W przyszłym miesiącu opiszę procedurę wykonywania wkładów standartowych i lanych indywidualnych.
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.