LECZENIE KANAŁOWE (4).

Poprzednim razem opisywałam jak dochodzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba.

Utrata żywotności miazgi prowadzi do jej MARTWICY, która w pierwszym stadium może być bezobjawowa. Martwy ząb nie reaguje ani na bodźce mechaniczne, ani termiczne. Szkliwo takiego zęba może być ciemniejsze i matowe. Aby uniknąć zgorzeli, martwy ząb wymaga szybkiego leczenia kanałowego.

Jeśli do martwej miazgi przedostaną się bakterie beztlenowe rozwija się wtedy ZGORZEL MIAZGI ZĘBA, inaczej zwany GANGRENĄ. Stan ten wywołany jest przez bakterie gnilne beztlenowe, które najczęściej przez ubytek próchnicowy dostają się do wnętrza zęba i stopniowo infekują miazgę. Białka, węglowodany, oraz ciała tłuszczowe miazgi podlegają wtedy procesom chemicznym, w wyniku których tworzy się brunatnozielona, cuchnąca masa zgorzelinowa, która zawiera w sobie jady trupie, gazy oraz kwasy.

Przyczyną gangreny jest obecność ogniska martwicy dostępnego dla bakterii. Zgorzel powstaje tylko w tych miejscach organizmu, które mają ogniska martwicy. Warunkami sprzyjającymi do jej rozwoju jest odpowiednia temperatura, oraz wilgotność. Temu rozpadowi miazgi towarzyszy wydzielanie wielu szkodliwych substancji, które przedostając się do kośći szczęki, przez otwór w wierzchołku korzenia zęba, mogą powodować stan zapalny, oraz ropnie i torbiele. W niektórych przypadkach bakterie zgorzeli przedostają się do krwioobiegu infekując odległe nawet narządy np.nerki serce czy stawy.

Zgorzel może rozwijać się bezobjawowo. Ból pojawia się kiedy miazga jest już znacznie zniszczona i wytworzą sie gazy uciskające na okoliczne tkanki i zakończenia nerwowe. Ból jest bardzo silny, pulsujący, nasilający się podczas nagryzania na ząb lub, podczas ucisku. Ból zwiększa się na pod wpływem ciepła. Może znacznie wzrosnąć temperatura ciała, jak również pojawić się obrzęk.

Ząb zaatakowany przez zgorzel ma najczęściej nieleczony głęboki ubytk próchnicowy, lub bardzo rozległe wypełnienie z próchnicą wtórną. Towarzyszy temu bardzo nieprzyjemny zapach z ust. Brak jest reakcji na zimno oraz prąd. Może reagować silnym bólem na podwyższoną temperaturę np podczas picia gorących płynów. Bardzo często lodowate napoje łagodzą ból. 

Zgorzel zęba jest poważnym stanem wymagającym szybkiej interwencji. Najczęściej leczenie kanałowe jest wystarczające. Trzeba pamiętać by nie dopuścić do zgorzeli i wykonać lecznie kanałowe jak najszybciej. Leczenie kanałowe zęba zgorzelinowego jest zwykle dłuższe i truniejsze, gdyż procesy patologiczne są bardziej zaawansowane a bakterie liczniejsze, bardziej złośliwe i głębiej penetrują kanaliki zębinowe. Nieleczona zgorzel powoduje zmiany patologiczne w kości jak ropnie, torbiele, czy przetoki, które są trudne do leczenia i mogą spowodować utratę zęba, oraz mają bardzo negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia.
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.