DENTYSTA-SADYSTA (3)

Historia krzesła elektrycznego

Wynalazek krzesła elektrycznego stał się nie tylko narzędziem służącym do zabijania więźniów skazanych na karę śmierci. Wynalazkiem tym próbował  posłużyć się Edison w celu zniszczenia konkurentów.

W roku 1882 Edison uruchomił na Manhattanie pierwszą amerykańską elektrownię. Po pięciu latach miał ich już 121, a co za tym idzie uznanie, sławę i pieniądze. Plany Edisona popsuł rywal, amerykański inżynier i przedsiębiorca George Westinghouse, używający technologii zakupionej od genialnego serbskiego emigranta - Nikolaia Tesli, skądinąd byłego współpracownika Edisona. Elektrownie oparte na technologii Tesli produkowały prąd zmienny w przeciwieństwie technologii Edisona opartej na prądzie stałym generowanym w elektrowniach Edisona. Technologia Tesli, stosowana do dzisiaj, okazała się dużo tańsza i skuteczniejsza. Prąd stały, produkowany w elektrowwniach Edisona, musiał być przesyłany grubymi miedzianymi drutami i docierał najwyżej do trzech kilometrów od elektrowni, z powodu gwałtownego spadku napięcia. Edison postanowił zniszczyć konkurenta. Dostarczanie przez Westinhouse’a energii elektrycznej na duże odległości wymagało napięć sięgających tysięcy woltów, obniżanych potem dla odbiorców przez transformatory do kilkuset woltów, ale wciąż groźnych dla zdrowia i życia.

Nowy rodzaj produkcji prądu zmiennego zagrażał elektrowniom opartym na prądzie stałym. Edisonon za wszelką cenę próbował zdyskredytować konkurentów, dlatego że musiał przebudować elektrownie i sieci przesyłowe, w które zainwestował już ogromny kapitał. Postanowił więc przeprowadzić kampanię, po której przeciętny Amerykanin zacznie się bać wynalazku Tesli. Za pośrednictwem swoich współpracowników zaczął pisać do lokalnych gazet artykuły ostrzegające ludnośc przed zgubnym i niebezpiecznym prądem zmiennym. Apelował do władz o zrezygnowanie z tego typu elektryczności zanim dojdzie do tragedii. By uświadomić niewiernych i przekonać wątpiących, współpracownicy Edisona organizowali finansowane przez niego pokazy, podczas których zabijano prądem zmiennym tuziny psów i kotów a potem cieląt, koni, osłów, a nawet słonia. Ustawiano nieszczęsną zwierzynę na metalowej płycie, przez którą puszczano oczywiście prąd zmieny o napięciu 1000 woltów płynący z wyeksponowanego dla widzów generatora Westinghouse'a. 

W następnym Biuletynie ciąg dalszy przekrętnych zabiegów Edisona (organizowanie spektakli zabijania prądem zmiennym), w celu wyelimnowania Tesli i jego technologii.
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.