RÓŻNE SKŁADNIKI PAST DO ZĘBÓW (6)

W tym miesiącu podam właściwości i zastosowanie Ksylitolu.

Dzięki antybakteryjnemu działaniu podnosi odporność organizmu, opóźnia jego starzenie. Poprawia zapach z ust, odświeża oddech, zwiększa ilość śliny. Potrafi likwidować drobne ubytki próchnicowe oraz zapalenie dziąseł. Przywraca właściwe pH śliny, dlatego zaleca się płukanie jamy ustnej roztworem ksylitolu po myciu zębów czy spożywaniu żywności bardzo kwaśnej.

Tym się różni od innych substancji słodzących, takich jak sorbitol, fruktoza czy glukoza, iż w w molekule ma 5 zamiast 6 atomów węgla. W efekcie daje to odczyn zasadowy w organizmie, a nie kwasowy jak cukier (niszczy bakterie a nie powoduje ich rozwój). 

Ponad 25 lat badań potwierdza, że ksylitol jest najlepszym zamiennikiem cukru dla zębów i dla zdrowia. Używanie ksylitolu redukuje występowanie próchnicy zębów nawet u ludzi o wysokim ryzyku i dużym stopniu uszkodzenia uzębienia. Hamuje on znacznie rozwój bakterii próchnicotwórczych (streptococcus mutans). Bakterie te potrzebują cukru żeby rozmnarzać się na powierzchi zęba. Pod wpływem cukru wytwarzają  one kwaśne toksyny. Toksyny te uszkadzaja tkankę zęba i powstaje ubytek próchnicowy. Jeśli zamiast cukru w jamie ustnej jest ksylitol, bakterie nie mogą go metabolizować i wytwarzać toksyn. Stosowanie ksylitolu przez  matki zmniejsza znacznie transmisję streptococcus mutans z rodzica na  małe dziecko. Wszystkie główne światowe związki dentystyczne aprobują stosowanie ksylitolu.

Dobroczynny wpływ tego słodzika jest notowany nie tylko w powstrzymywaniu rozwoju bakterii odpowiedzialnych za ubytki próchnicowe, ale także innych bakterii powodujących zapalenie ucha środkowego, gardła, czy płuc. Zalecany on jest dla osób z ostepoprozą, gdyż zwiększa przyswajanie wapnia, przywracając w ten sposób właściwą konsystencje kości. Fińscy naukowcy zalecają spożywanie nawet do 40 g xylitolu dziennie, dla wydatnego wzmocnienia tkanki kostnej. Środek ten zmniejsza występowanie alergii, astmy i infekcji zatok. Jest również skutecznym w walce z owrzodzeniami żołądka wywołanymi przez  bakterie heliobacter pylori. Nie fermentuje w przewodzie pokarmowym. Ogranicza rozwój pleśni i drożdżaków np. candida albicans w przewodzie pokarmowym w tym i w jamie ustnej. Zmniejsza łaknienie cukru. Jest świetnym słodzikiem dla cukrzyków, metabolizuje się bez udziału insuliny. Ksylitol może zastąpić cukier do przyrządzania produktów kulinarnych, nadaje się do podgrzewania, gotowania i pieczenia.

FDA, doradczy organ WHO, stwierdził że dla ksylitolu nie istnieje granica spożycia czyli dopuszczalna dzienna dawka, co znaczy, że jest on całkowicie bezpieczny niezależnie od tego ile go spożywamy. Można go kupić w postaci  sproszkowanych kryształków jak cukier, pastylek do ssania, płukanek do zębów, gum do żucia a nawet aerozoli do nosa. Niektóre pasty do zębów go zawierają. Niestety tych past jest o wiele za mało i należy mieć nadzieję że będzie ich więcej. Słodzik ten jest droższy od innych i pewnie to hamuje drogę do szerokiego zastosowania.
 
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.