RÓŻNE SKŁADNIKI PAST DO ZĘBÓW (10)

W tym miesiącu dalszy ciąg informacji o kontrowersyjnym słodziku jakim jest aspartam. 

Dlaczego zignorowano krytyczne opinie o tym produkcie? W 1985 roku, firma Searle została przejęta przez sławny, a raczej niesławny, koncern Monsanto. Można łatwo przewidzieć konsekwencje tej tranzakcji. Zaczęło się masowe dodawanie aspartamu do Coca Coli, Pepsi, gum do żucia, płynów do płukania ust, żywności itp. Aspartam jest szalenie popularny.

CZYTAJCIE SKŁAD KUPOWAYCH PRODUKTÓW SPOŻYWCZYCH I FARMACEUTYCZNYCH! Nie jest przypadkiem, że na etykietkach niektórych z nich jest napisane grubym drukiem: ZEROWA ZAWARTOŚĆ ASPARTAMU.

Bezpieczeństwo aspartamu jest przedmiotem wielu badań naukowych i budzi wiele kontrowersji społecznych. Chemicznie aspartam jest esterem zbudowanym z dwóch reszt aminkwasów - fenyloaminy i kwasu asparginowego. W organiźmie człowieka rozkłada się na te dwa naturalne aminokwasy, stąd wydawało się, że jego spożycie nie wiąże się z żadnym ryzykiem, oprócz osób chorych na fenyloketonurię. Dalsze badania wykazały, że oprócz wyżej wymienionych aminokwasów, podczas rozkładu aspartamu, powstaje również metanol, który jest silną trucizną. Metanol rozkłada się w organiźmie na formaldehyd i kwas mrówkowy. Wprawdzie tego metanolu powstają śladowe ilości, ale po co łykać truciznę? Zwolennicy aspartamu podkreślają, że metanol powstaje również po spożyciu soku pomidorowego, soku z winogron, czy czerwonego wina.

Atrakcyjność aspartamu wynika z faktu, że jest on około 180 razy bardziej słodki od cukru. Minimalne dawki o prawie zerowej kaloryczności dają uczucie słodyczy. Jest więc chętnie stosowany przez cukrzyków oraz podczas diet odchudzających. Słodycz aspartamu jest inna od cukru dlatego często łączy się go z innym słodzikiem np. acesulfamem.

Dlaczego ta słodka substancja wzbudza takie kontrowersje? Skoro została dopuszczona do obrotu na całym świecie powinna być bezpieczna. Badania dowodzą, że bezpieczna nie jest.

W sprawie aspartamu dopuszczono się oszustw i nadużyć, wliczjąc w to łapówki i badania na zamówienie. Przez agresywny marketing zbudowano obraz sztucznych słodzików jako bezpiecznych i zdrowych substytutów cukru, które pozwalają delektować się słodkim smakiem bez obawy o kalorie.

Światowy koncern Coca Cola jest w trakcie badań nad zastąpieniem aspartamu przez nieszkodliwy erytrytol. Polscy uczeni opracowali nową metodę produkcji erytrytolu. Może więc polscy naukowcy będą mieli wkład w wyeliminowaniu aspartamu. Oby.
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.