SUCHO W USTACH - CO ROBIĆ? (2)

W poprzednim wydaniu Biuletyniu opisałam symptomy i przyczyny  powstawania xerostomii. W tym miesiącu przedstawię najnowsze osiągniecia w leczeniu tej dolegliwości.

Od niedawna dostępna jest, w wolnej sprzedaży, pasta do zębów o nazwie BIOTENE.

Łagodzi  ona przykrą suchość w jamie ustnej. Większośc pacjentów, którzy ją stosują, stwierdza znaczną poprawę. W niektórych przypadkach odczucie suchości w jamie ustnej może nawet zmniejszyć się o 50%. BIOTENE  nie tylko przynosi ulgę, ale również chroni zęby i dziąsła. Zaletą pasty BIOTENE jest kompozycja trzech kluczowych enzymów:

1. laktoferyny,
2. lizozymu,
3. laktoperyksydazy.

Wyżej wymnienione substancje naturalnie znajdują się w ślinie. To one zapewniają ochronę antybakteryjną jamy ustnej i zapobiegają podrażnieniom. Ich działanie jest przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwpasożytnicze, a nawet przeciwnowotworowe. Nie pobudzają one ślinianek do zwiększonej sekrecji, tylko uzupełniają brak śliny.

Pacjenci którzy szczególnie dotkliwie cierpią na xerostomię mają do dyspozycji produkt  BIOTENE ORALBALANCE.

Jest to żel do smarowania jamy ustnej  szczególnie na noc. ORALBALANCE występuje również w postaci płukanki do ust, podobnie jak BIOTENE. Poza tym produkty te zawierają skoncentrowane lubryfikanty i nawilżacze. Nie zawierają alkoholu ani SLS (laurylosiarczan sodu), substancji które często występują w pastach i płukankach do ust . Zrówno alkohol jak i SLS silnie wysuszają jamę ustną dlatego pacjenci ciepiący na xerostomię powinni starannie ich unikać.

Zażywamy coraz więcej lekarstw. W wielu przypadkach ratują nam one życie. Niestety mają też swoje skutki uboczne. Suchość jamy ustnej jest jednym z nich. Dzięki BIOTENE I ORALBALANCE pacjenci zyskali wreszcie możliwość znacznego zmniejszenia tej dolegliwości.
 
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.