DENTYSTA-SADYSTA (2)

Historia krzesła elektrycznego

Dentyści, oprócz przypisywanego im sadyzmu, w większości przypadków przez pacjentów o małej wytrzymałości na ból, posiadają duże zdolności manualne. Niektórzy z nich są również wynalazcami. 

Wynalazcą krzesła elektrycznego był pewien bardzo pomysłowy dentysta ze Stanów Zjednoczonych. Kierował się z całą pewnością nie sadyzmem lecz chęcią skrócenia cierpień skazanym na śmierć ludziom. Zanim wynaleziono krzesło elektryczne, skazańców wieszano. Na ogół egzekucje były prawdziwą torturą, zanim nastąpiła śmierć. Opinia publiczna burzyła się przeciw znęcaniu się nad skazanymi. Krzesło elektryczne było więc wynalazkiem nie dentysty-sadysty, a dentysty-humanisty. Nowy wynalazek miał zapewniać szybką, bezbolesną egzekucję. Tym niezwykle pomysłowym dentystą był dr. Albert Soutwick (1826-1898) z miasta Buffalo.  Dr A.Southwick był znanym i szanowanym dentystą, wykładowcą dentystyki, a jednocześnie konstruktorem statków parowych. W 1881 roku dentysta ten był świadkiem jak pewien pijany człowiek dotknął urządzenie elektryczne pod wysokim napięciem. Natychmiastowa śmierć nieszczęśnika podsunęła dentyście pomysł skonstruowania urządzenia do szybkiego zabijania. Przypuszczam że dlatego powstało krzesło elektryczne, a nie np. łóżko elektryczne, bo dr. Southwick był przyzwyczajony do obsługi pacjentów właśnie na krześle.

Patent krzesła elektrycznego niesłusznie przypisuje się sławnemu wynalazcy, Tomaszowi Edisonowi, ale wiele źródeł podaje, że to właśnie dr. A.Southwick był zarówno pomysłodawcą jak i konstruktorem tego narzędzia służącego do uśmiercania więźnów skazanych na karę śmierci. Rola Edisona w tej sprawie była niemała. Mimo że Edison chciał głównie straszyć Amerykanów krzesłem elektrycznym, weszło ono na stałe do amerykńskiej kultury uśmiercania więźniów. 

W następnym Biuletynie opiszę w jaki sposób Edison bezskutecznie próbował posłużyć się tym wynalazkiem, ażeby zdyskredytować przedsiębiorstwa konkurencyjne produkujące i przesyłające prąd elektryczny. Dentysta mimo woli uwikłany był w konflikt między Edisonem a innym wynalazcą - Teslą.
 
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.